Czytam, bo lubię: Nicole LePera „Wzrastam”

2023-03-26 17:00:00(ost. akt: 2023-03-26 11:04:09)

Autor zdjęcia: wydawnictwo MUZA

Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa? Książka doświadczonej psycholog klinicznej Nicole LePery adresowana jest do osób, które pragną wprowadzić w swoim życiu pozytywne zmiany.
Masz czasem wrażenie, jakbyś tkwiła w pułapce negatywnych myśli i uczuć, które wymykają Ci się spod kontroli? Wydaje Ci się nieraz, że zmartwienia i problemy, z którymi na co dzień musisz się mierzyć, wysysają całą Twoją energię, pozbawiając Cię radości i chęci do życia? A może rozpamiętujesz przeszłość i dzielisz włos na czworo? Wspomniane tu sytuacje to destrukcyjne schematy zachowań, z którymi boryka się wiele kobiet. Działają na naszą szkodę, dlatego najwyższy czas z nimi zerwać! Jak się do tego zabrać? Z pomocą i garścią praktycznych porad przychodzi dr Nicole LePera.

Autorka jako psycholog kliniczna kształcona była w tradycyjnym nurcie psychoterapii, jednak sfrustrowana jej ograniczeniami postanowiła zacząć zgłębiać holistyczną filozofię zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego, która wyposaża ludzi w narzędzia niezbędne do samoleczenia. Propaguje psychologię holistyczną, prowadząc na Instagramie bardzo popularny, obserwowany przez ponad 5 milionów osób profil terapeutyczno-edukacyjny @the.holistic.psychologist. W swojej najnowszej książce „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa” również propaguje holistyczne podejście do życia. Na czym ono polega? Psychologia holistyczna opiera się na założeniu, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie na siebie wpływają. Oznacza to, że gdy nasz organizm w jakiejś sferze niedomaga, to należy podjąć kroki mające na celu uzdrowienie całego organizmu, a nie tylko jego chorej części, ponieważ dobre zdrowie fizyczne przekłada się na dobrą kondycję psychiczną (i odwrotnie).

Książka „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa”, jak sam tytuł wskazuje, podpowiada, jak uporać się z przeszłością, zaakceptować ją i sprawić, by przestała kłaść się cieniem na naszym samopoczuciu i codziennym funkcjonowaniu. Wielu ludzi błędnie zakłada, że nieustanne analizowanie popełnionych błędów, rozważanie „co by było, gdyby” albo przywoływanie bolesnych wspomnień, o których woleliby zapomnieć, pozwala lepiej je zrozumieć. Tymczasem – wbrew swoim intencjom – wyrządzają sobie w ten sposób krzywdę. Badania pokazują, że ciągłe zadręczanie się przeszłością nie tylko nie prowadzi do niczego dobrego, ale jest najszybszą drogą do depresji i załamania psychicznego. Poradnik Nicole LePery wychodzi temu naprzeciw i oferuje zestaw narzędzi niezbędnych do zerwania ze szkodliwymi zachowaniami sabotującymi nasze życie. Ćwiczenia zawarte w książce pomagają zajrzeć w głąb siebie i nazwać swoje emocje, znaleźć ich przyczyny, by następnie móc zmienić destrukcyjne nawyki na takie, dzięki którym poprawimy nasze samopoczucie psychiczne i zadbamy o siebie. Szczególny nacisk autorka kładzie na zdrowie jelit, poprawę jakości snu, ruch i praktykę uważności.

„Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa” to napisany przystępnym językiem poradnik psychologiczny, który zawiera praktyki korzystnie wpływające na ciało i umysł. Książka potwierdza znane wszystkim powiedzenie, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Agata Tupaj