Frombork: To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik. Po 78 latach ołtarz główny zostanie odnowiony

2023-03-27 09:10:15(ost. akt: 2023-07-03 15:52:53)

Autor zdjęcia: Archikatedra Frombork

Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik, najbardziej znany z warmińskich kanoników.
Proboszcz katedry we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski poinformował, że rozpoczęte prace restauratorsko-konserwatorskie będą obejmowały rekonstrukcję ostatniej, szóstej kwatery ze skrzydła lewego gotyckiego ołtarza.

– Chodzi o kwaterę przedstawiającą Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny – wyjaśnił ks. dr Wojtkowski. Obecnie w miejscu gotyckich rzeźb w tej kwaterze ołtarzowej znajduje się czarno-białe zdjęcie, które wykonano jeszcze przed wojną. Na jego podstawie konserwatorzy z Torunia pod kierunkiem prof. Edgara Pilla odtworzą kwaterę, która została zniszczona pod koniec II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu (przed wojną ołtarz był kompletny ). W podobny sposób od pięciu lat rekonstruowane były inne kwatery tego ołtarza.

– W roku Mikołaja Kopernika mamy nadzieję przywrócić blask temu ołtarzowi, który został ufundowany przez wuja Kopernika bp. Łukasza Watzenrode. W czasach Kopernika był to główny ołtarz we fromborskiej katedrze i Kopernik modlił się przed nim – dodał ks. dr Wojtkowski. Przyznał, że odtworzenie kwatery przedstawiającej Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny to nie jedyne prace zaplanowane w tym roku przy tym gotyckim ołtarzu.

– Będą prowadzone także prace konserwatorskie przy skrzydłach malarskich i zostanie wykonana konstrukcja metalowa pozwalająca z jednej strony na zabezpieczenie tego obiektu, a z drugiej pozwoli na zamykanie i otwieranie skrzydeł ołtarza. Ołtarz ten spełnia funkcję liturgiczną wtedy, kiedy można kolejne skrzydła zamykać. Na czas wielkiego postu mamy wówczas ekspozycję Męki Pańskiej, a na czas świąteczny otwieramy szafę główną ołtarzową z figurą Madonny w formie apokaliptycznej – powiedział ks. dr Wojtkowski.

Na przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich przy gotyckim ołtarzu fromborska katedra otrzymała 200 tys. zł wsparcia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. „Korzystamy także ze wsparcia spółek Skarbu Państwa i fundacji, m.in. Fundacji Totalizatora Sportowego a także Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, który jest mecenasem Pomnika Zespół Katedralny” – dodał proboszcz fromborskiej katedry.

W rozmowie z PAP ks. dr Wojtkowski podkreślił, że zespół prof. Pilla z Torunia w przeszłości prowadził już prace konserwatorskie we Fromborku m.in. przy ołtarzach. „Wykonano je w 2010 roku przy okazji ponownego pochówku Mikołaja Kopernika. To, w jakiej kondycji są te ołtarze, dzisiaj gwarantuje, że ten zespół konserwatorski sprosta zadaniu” – podkreślił proboszcz fromborskiej katedry.

Obecnie w zbudowanej w XIV w. katedrze we Fromborku prowadzone są także prace konserwatorskie polichromii w korpusie katedry. „Są one ważne dla całościowego wyglądu katedry. Mamy nadzieję, że na ich kontynuację otrzymany wsparcie ministerstwa kultury” – przyznał ks. dr Wojtkowski.

Zbudowana na początku XIV wieku katedra we Fromborku jest największym kościołem na Warmii. Przez wieki rezydowała tu kapituła warmińska, czyli grono 16 kanoników - „uczonych mężów”, których głównym zadaniem była codzienna modlitwa i wybór biskupa. W XVI w. jednym z kanoników kapituły został siostrzeniec ówczesnego biskupa – Mikołaj Kopernik.

W katedrze chowano także zmarłych kanoników i biskupów, w tym Kopernika. Wiele pochówków do dziś nie zostało zidentyfikowanych i zlokalizowanych; w nieznanym miejscu spoczywa w podziemiach katedry m.in. bp. Watzenrode (tj. wuj Kopernika), czy bp. Dantyszek, który przed objęciem biskupstwa był dyplomatą dworu Zygmunta Starego.
PAP