Co, gdzie, kiedy w Elblągu. Zaplanuj weekend i nie tylko. Sprawdź kalendarz imprez

2023-03-30 17:10:13(ost. akt: 2023-03-30 17:22:46)

Autor zdjęcia: Czytelniczka

Co, gdzie, kiedy w Elblągu to przegląd najciekawszych wydarzeń przygotowany przez Dziennik Elbląski. Zaplanuj weekend i nie tylko. Sprawdź nasz elbląski kalendarz imprez.
31 MARCA
„WYSPA MALUCHA” DLA RODZICÓW Z NIEMOWLĘTAMI

Jesteś rodzicem i niedawno urodziło Ci się dziecko? Zapraszamy na zajęcia z fizjoterapeutką Elżbietą Szarko do filii nr 5 Kostka na osiedlu Zawada, które odbędą się w piątek, 31 marca 2023 r. Obowiązują zgłoszenia.
Rodzicu, jeśli masz malutkie dziecko i chciałbyś dowiedzieć się, czy prawidłowo się rozwija i jak je pielęgnować – zapraszamy na zajęcia z doświadczoną w pracy z dziećmi fizjoterapeutką. W trakcie spotkania Elżbieta Szarko zademonstruje metody stymulujące rozwój psychomotoryczny dziecka, metody prawidłowego siadania, przyjmowania pozycji czworacznej, wstawania itp.
Rozkład zajęć:
15:00-15:40 – dzieci 3-5-miesięczne
15:45-16:25 – dzieci 6-7-miesięczne
16:30-17:10 – dzieci 8-9-miesięczne
17:10-17:50 – dzieci 10-12-miesięczne
17:50-18:30 – dzieci powyżej 1. roku życia
Rodziców prosimy o zabranie kocyka, pieluszki i ulubionej zabawki dziecka.
Zajęcia odbywają się bezpłatnie. Ilość miejsc ograniczona i obowiązują zgłoszenia:
Filia nr 5 KOSTKA ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9, wejście od ul. Andersa), tel. (55) 625 60 95/96

31 MARCA
ALEKSANDRA PIETKUN - WERNISAŻ MALARSKI "MITOLOGIA AZJATYCKA W ŚWIECIE REALNYM"

Zapraszamy na wernisaż przepięknych prac Aleksandy Pietkun, który odbędzie się w Galerii na Wyspie (Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, ul. Warszawska 51) w dniu 31 marca 2023 r. o godz. 18.00.

31 MARCA
VVYDMY + PASTRY + POWROTY W MJAZZDZE

Cześć! Zapraszamy na koncert trzech formacji reprezentujących trójmiejską muzykę alternatywną od indie przez shoegaze po post punk.
Wystąpią:
VVYDMY (Post-punk/Post-rock)
To zespół założony z inicjatywy Jakuba Nowaka (gitary/wokal) wraz z Szymonem Drwalem (perkusja) w 2022 roku w Gdyni, a raczej na jej obrzeżach. W 2023 skład dopełnili Czarek Polak (gitara) oraz Piotr Filipowicz (bas). Inspiracje to post-punk, ale i obecna australijska scena gitarowa, które przejawiają się surowym, choć nie zawsze chłodnym brzmieniem. Taka mieszanka całkiem trafnie odzwierciedla nadmorski klimat, któremu zespół stara się pozostać wierny. We wrześniu 2022 roku wydana została EP "DUNY", a obecnie trwają prace nad debiutanckim materiałem długogrającym.
Skład zespołu: Jakub Nowak - gitara, wokal; Szymon Drwal - perkusja; Czarek Polak - gitara; Piotr Filipowicz - bas.
PASTRY (Indie rock/Shoegaze)
Dźwięki morza i przesterowane gitary. Pastry to czteroosobowa formacja z Trójmiasta. W ich muzyce przeplatają się wpływy gatunków takich jak Indie rock i shoegaze.
W 2021 zaprezentowali debiutanckie "Band Apart EP", a w listopadzie 2022 światło dzienne ujrzał materiał długogrający: "Cyan Fabrics With Stains On Them", który doprecyzował ich obecne brzmienie zespołu i wplótł więcej klimatu z pogranicza dream popu i post punku. W składzie Marcel Bańka, Alicja Lisowiec, Cezary Polak oraz Pascal Buła.
POWROTY (Indie rock/Alternative)
Trójka muzyków, których rytm spotkań przez długi czas wyznaczały powroty do trójmiasta. Ich muzyka jest inspirowana północno-brytyjską alternatywą lat 80, krzykliwymi kompozycjami granymi za oceanem oraz rodzimą wrażliwością liryczną. Zespół wydał single “Chałupy” oraz "Nie wziąłem wszystkiego", a obecnie pracuje nad debiutanckim minialbumem. W składzie Alicja Lisowiec, Bogumił Bęzel oraz Kostek Kociński.
Czas stół i bilety niebawem.
Piątek, 31 marca, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C

1 KWIETNIA
FALSTAFF W KINIE ŚWIATOWID

Falstaff to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. Transmisja z The Metropolitan opera już 1 kwietnia o godz. 18:30.
W inscenizacji Roberta Carsona wystąpi plejada gwiazd operowej sceny, z Michaelem Vollem w roli tytułowej na czele. To pierwszy występ tego barytona w operze Verdiego na scenie Met. W trzy sprytne kobiety dręczące Falstaffa wcielą się: sopranistka Ailyn Pérez jako Alice Ford, sopranistka Jennifer Johnson Cano jako Meg Page i mezzosopranistka Marie-Nicole Lemieux jako Pani Quickly, zaś w roli młodej pary, Nannetty i Fentona, ujrzymy sopranistkę Herę Hyesang Park i tenora Bogdana Volkova. Orkiestrę Met poprowadzi Maestro Daniele Rustioni.
Reżyseria: Robert Carsen
Dyrygent: Daniele Rustioni
Obsada: Hera Hyesang Park (Nannetta), Ailyn Pérez (Alice Ford), Marie-Nicole Lemieux (Pani Quickly), Jennifer Johnson Cano (Meg Page), Bogdan Volkov (Fenton), Michael Volle (Falstaff), Christopher Maltman (Ford)
Czas: 180 min
Bilety na film można nabyć: online; w kasie Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30 (lub 15 minut przed pierwszym seansem). W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30; w biletomacie znajdującym się w holu CSE "Światowid" (płatność kartą) w godz. 8:00-21:00.
Więcej informacji pod numerem: 55 611 20 56 (8-16:00) /76 (po 16:00) lub mailowo pod adresem: kino@swiatowid.elblag.pl.

1 KWIETNIA
UKRAINIAN BALLET THEATER "PREMIERA"

Teatr Baletu został założony w 2014 roku przez czołowego solistę Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Solomii Kruszelnickiej, Ludowego Artysta Ukrainy, prof. Oleg Petryk.
Repertuar Baletu: "Notre dame de Paris", "Jezioro łabędzie", "Dziadek do orzechów", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Don Kichot", "Kopelia", "Szacherezada", "Carmen Suite", "Gisele", "Śpiąca piękna", "Korsarz", "Romeo i Julia", "Spartakus".
Ukraiński Teatr Baletowy "Premiera" koncertował w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Chinach. i w innych krajach. W czasie swojego istnienia teatr wystawił ponad 380 spektakli za granicą Ukrainy. Uczestnikami projektów Teatru baletu są znani ukraińscy i europejscy tancerze. Balet "Notre Dame de Paris-Esmeralda" łączy muzykę dwóch kompozytorów i przełomową choreografię. U jego podstaw znajdują się motywy powieści Victora Hugo, znanej również pod tytułem "Katedra Notre Dame", której akcja występuje w późnym średniowieczu. Według samego autora jest to "obraz XV-wiecznego Paryża i XV-wiecznego jako całości, przez pryzmat tego miasta". Istotą powieści jest historia miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej cyganki Esmeraldy. W powieści wydanej w 1831 roku mowa jest o nietypowych jak na tamte czasy problemach fatalnego pragnienia i tolerancji.
muzyka: C. Puni, M. Jarre
choreografia: Siemion Drechin, redakcja choreograficzna Wiktora Szczerbakowa.
libretto (na podstawie powieści Wiktora Hugo-Katedra NMP), Wiktor Szczerbakow
Czas trwania: 2 godziny + 1 przerwa (balet w 2 akcjach).
1 kwietnia o godz. 19:00, Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR, al. Grunwaldzka 135

1 KWIETNIA
W MUZYCZNYM ŚWIECIE GÓRECKICH. EOK & JACEK ROGALA

Gdzie dwóch Góreckich, tam Elbląska Orkiestra Kameralna! Już w kwietniu kameraliści zmierzą się w elbląskim Ratuszu Staromiejskim z twórczością ojca – Henryka Mikołaja i syna – Mikołaja Piotra. Dwa kompozytorskie pokolenia, dwie wrażliwości muzyczne, jeden cel: trafić ze swoimi utworami do melomanów pod każdą szerokością geograficzną. W tym do elblążan, więc muzyków EOK czeka nie lada zadanie. I choć koncert odbędzie się 1 kwietnia, kameraliści podejdą do tego wyzwania, jak zawsze, z najwyższym profesjonalizmem. Ale, ale – nie zabraknie też momentów z przymrużeniem oka, o co zadba, stojący za dyrygenckim pulpitem, Jacek Rogala. W roli solistki Paula Preuss.
01.04.2023, sobota, 19:00, Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Jacek Rogala - dyrygent, Paula Preuss - skrzypce, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. M. P. Górecki – Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową; H. M. Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu; K. Penderecki – Chaccone in memoriam Giovanni Paolo II z Polskiego Requiem.
Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu
Patron medialny płyty EOK „Weinberg-Czarnecki”: TVP Kultura
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik, Lasy Państwowe, Gmina Elbląg
Elbląska Orkiestra Kameralna zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.

2 KWIETNIA
WIELKANOCNY JARMARK SZTUKI LUDOWEJ W ŚWIATOWIDZIE

Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi w „Światowidzie”, odbędzie się Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej Pogrzeb Żuru i Śledzia. Do zaprezentowania swoich wyrobów zapraszamy twórców ludowych, galerie, instytucje, gospodarstwa agroturystyczne bądź osoby indywidualne, zajmujące się rękodziełem, rzemiosłem, wyrobem produktów żywności naturalnej i tradycyjnej. Jarmark odbędzie się 2 kwietnia (niedziela) 2023 r.
- Nasz Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej to już wieloletnia tradycja. Od lat jako „Światowid” staramy się w różnorodnych formach wspierać lokalnych twórców. Jarmark jest jedną z wielu okazji do spotkania z rękodziełem i naszym dziedzictwem kulturowym – mówi Antoni Czyżyk Dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.
Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja, po raz kolejny spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz lokalnych wystawców.
- Prezentowane przedmioty i wyroby powinny nawiązywać do tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych, nie będzie u nas miejsca na produkcję masową – mówią organizatorzy. - Preferowanymi wyrobami są: ceramika, zabawki, biżuteria, rzeźba, hafty, ozdoby, frywolitki, dekoracje świąteczne, upominki, obrazy, koronka, rysunek na szkle, plecionkarstwo, wyroby z bursztynu, metalu i drewna, pamiątkarstwo itp. oraz produkty żywności naturalnej i tradycyjnej - dodają organizatorzy.
Termin i miejsce | 2 kwietnia 2023 r. (niedziela), godz. 10:00-17:00, sala widowiskowo-sportowa, hol dolny, CSE „Światowid” w Elblągu

2 KWIETNIA
BRUKLIN | ELBLĄG | MJAZZGA | SUPPORT: BLIND BOX

Bruklin kontynuuje swoją trasę #ocotyleszumu2!
Bruklin, to klasyczny rockowy kwintet założony w 2018 roku w Łodzi. W swoich utworach łączy gitarowe brzmienie z miejską poetyką tekstów autorstwa Bartłomieja Makrockiego - wokalisty i frontmana grupy.
Kiedy: 2.04.2023 r.
Miejsce: MJAZZGA
Adres: Kowalska 1/2C, 82-300 Elbląg
Bramka: 18.00
Support: Gościnnie wystąpi zespół Blind Box. Zespół powstał w 2014 roku. Pop-Punk, Rock, Grunge, czy Metal To gatunki, które słychać w naszej muzyce. Koncerty są zawsze pełne energii i dobrej zabawy przy mocnych dźwiękach gitar okraszonych melodyjnym wokalem
Patronat medialny: Antyradio

3 KWIETNIA
IDĄ ŚWIĘTA… STWÓRZ WYJĄTKOWĄ OZDOBĘ

Filia Lokomotywa zaprasza seniorów w poniedziałek, 3 kwietnia, o godz. 12:00 na warsztaty w ramach cyklu ”Twórcza Lokomotywa”, podczas których będą tworzyli wielkanocne pisanki.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wykazać się pomysłowością i stworzyć swoją niepowtarzalną ozdobę wielkanocną. Przy kawie, herbacie i miłych rozmowach seniorzy przemienią styropianowe jajko w kolorową pisankę, wykorzystując do tego różne materiały plastyczne tj. kolorowe papiery, serwetki, koraliki, cekiny oraz inne ozdoby pasmanteryjne – zapraszają organizatorki.
Więcej informacji: Filia nr 4 Lokomotywa, ul. Ogólna 59, tel. (55) 625 60 90