Łóżko dla rodzica w elbląskich szpitalach. Motocyklistka i lokalna działaczka Patrycja Patynka zorganizowała internetową zrzutkę, aby wspomóc rodziców towarzyszącym swoim chorym dzieciom w szpitalach

2023-04-01 11:00:00(ost. akt: 2023-07-03 15:39:28)

Autor zdjęcia: materiały organizatora zrzutki

Patrycja, dla przyjaciół i znajomych – Patynka to motocyklistka i lokalna działaczka, która od lat organizuje i koordynuje różne akcje charytatywne – głównie dla dzieci, osób starszych i zwierząt. Z tych bardziej znanych należy wymienić akcję Motomikołaje. Jest także, a może przede wszystkim mamą. I właśnie z tego powodu postanowiła zorganizować akcję „Łóżko dla rodzica”, aby zapewnić komfortowe warunki dla rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom podczas pobytu w elbląskich szpitalach.
– Dwa lata temu moja córeczka trafiła do szpitala. Wtedy też dostrzegłam, jak ważne jest zadbanie o rodziców towarzyszących swoim chorym dzieciom. Zadbanie przede wszystkim o ich godne miejsce do spania. Postanowiłam, że zorganizuję akcję zbierania środków na łóżka dla rodziców. I dlatego teraz proszę wszystkich chętnych o pomoc. Zróbmy to razem – dla naszych dzieci, wnuków, siostrzeńców, małych sąsiadów, bo razem możemy więcej – przekazuje Patrycja.

Dlatego ta akcja jest tak ważna?

– Obecność rodzica w trakcie pobytu dziecka w szpitalu ma ogromne znaczenie. Zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a przede wszystkim ułatwia mu szybszy powrót do zdrowia. Problem w tym, że często nie mają warunków, by towarzyszyć dziecku przez całą dobę. Łóżko dla rodzica na wielu oddziałach pediatrycznych bywa tylko marzeniem. Taki brak miejsca sprawia, że rodzice czują się jak nieproszeni goście – tłumaczy organizatorka akcji „Łóżko dla rodzica”.

Co mówią rodzice towarzyszący swoim dzieciom w szpitalu?

„Razem z córką spędziłyśmy kilka dni w szpitalu. (…) Świetne jest to, że mogłyśmy obie usiąść na takim fotelu, czy położyć się. W szpitalnym łóżku za szczebelkami dziecko jest odizolowane od mamy. A tu można było się przytulić.”

”Drobny zabieg mojego 2,5-letniego synka okazał się traumą. Ze względu na
spectrum, bardzo mocno przeżył nasze„rozstanie” – jestem samotną mamą, syn cały czas jest ze mną, także w nocy na wyciągnięcie ręki. Podczas pobytu z Wiktorem w szpitalu pól nocy spędzałam na krześle, trzymając go za rączkę, by mógł zasnąć. Kilka godzin mojego przerywanego snu to materac na podłodze. Oczywiście bardzo się cieszę, że mogłam być przy synu, ale wracając do domu, marzyłam o łóżku, chociaż chwili odpoczynku... Tak dla łóżka dla rodzica!”

Syn musiał być hospitalizowany z powodu wycięcia migdałków, niby duży
chłopak – prawie 14 lat, ale mąż był z nim cały czas, materac to było jedyne
wyjście”

–Takich komentarzy od rodziców jest wiele, bo potrzeby są duże. Dzięki waszemu wsparciu chcę zmienić naszą rzeczywistość szpitalną – zaznacza Patrycja.

Patrycja działa w porozumieniu z naszymi elbląskimi placówkami – Zespolonym Szpitalem Wojewódzkim i Miejskim Szpitalem im. Jana Pawła II.
Celem zbiórki jest zebranie środków na 12 łóżek dla rodziców. Tyle łóżek te placówki mogą maksymalnie wstawić na oddziały.

Dlaczego warto wspomóc zrzutkę?

– Możemy poprawić standard opieki na obu oddziałach pediatrycznych tych szpitali. Moja zrzutka zorganizowana jest pod patronatem Fundacji Ronalda McDonalda, która od lat pomaga w dostarczeniu takich łóżek na oddziały pediatryczne. Skala prowadzonego przez nich programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od rodziców i zaangażowanych społeczników. Masz wielki wpływ na to, ile łóżek kupimy. Proszę o wpłatę i udostępnienie zbiórki. W nas jest moc sprawcza. Zróbmy to razem, dla nas i naszych dzieci – Patrycja zaprasza do udziału w internetowej zrzutce.

Aby wesprzeć internetową zrzutkę, wystarczy wejść TUTAJ


Fot. materiały organizatora