W regionie przybędzie mieszkań z niedrogim czynszem

2023-04-04 16:36:00(ost. akt: 2023-04-04 14:25:48)
W Milejewie ma powstać około 50 mieszkań.  — Lokale mają być 2- i 3-pokojowe i do każdego lokalu będzie przypisane miejsce parkingowe — przekazuje wójt Krzysztof Szumała

W Milejewie ma powstać około 50 mieszkań. — Lokale mają być 2- i 3-pokojowe i do każdego lokalu będzie przypisane miejsce parkingowe — przekazuje wójt Krzysztof Szumała

Autor zdjęcia: Gmina Milejewo

Nowe mieszkania, budowane z myślą o tych, których stać na regularne opłacanie czynszu, ale nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, mają powstać wkrótce w Braniewie, Milejewie i Pasłęku. — Wierzymy, że w oferowanych przez nas mieszkaniach każdemu będzie się żyło przyjemnie i komfortowo — przekazuje SIM KZN Warmia i Mazury.
Braniewo gościło ostatnio reprezentantów wielu samorządów, a to za sprawą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników SIM KZN Warmia i Mazury, wśród których są władze gmin: Bisztynek, Elbląg, Gronowo Elbląskie, Iława, Lubawa, Markusy, Milejewo i Szczytno oraz miast: Braniewo, Biała Piska, Działdowo, Nowe Miasto Lubawskie, Nowy Dwór Gdański, Olsztynek, Pasłęk, Orzysz i Pieniężno.
— Wielu z naszych gości do Braniewa zawitało po raz pierwszy w życiu. Zgodnie z ich deklaracjami bardzo spodobało im się nasze miasto i planują tu wrócić. Trzymam za słowo! Odwiedziła nas niespotykana wręcz liczba burmistrzów i wójtów gmin, a przy okazji partnerów i wspólników naszego miasta w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Warmia i Mazury Sp. z o.o. — informował burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki i wyjaśniał: — Głównym celem ich wizyty było Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników SIM KZN Warmia i Mazury. Debatowaliśmy nad kluczowymi kwestiami dla rozwoju naszej wspólnej inicjatywy. Inicjatywy, dzięki której zwiększymy tak wyczekiwaną przez mieszkańców dostępność mieszkaniową.

Fot. Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa


— Z bezpośrednich rozmów z mieszkańcami wiem, że interesują ich obecnie konkrety związane z tym przedsięwzięciem. Proszę bardzo, oto one: zgodnie z zaplanowaną kolejnością budowy rozpoczęcie prac budowlanych pierwszych mieszkań ma w naszym mieście nastąpić na przełomie I i II kwartału 2024 roku. Obecnie jesteśmy na etapie przekazania działki pod tę budowę. Etap formalny jest niezwykle skomplikowany i nie brakuje w nim trudności. Liczymy jednak, że wkrótce uda nam się je wszystkie przezwyciężyć. My również nie możemy doczekać się budowy — podkreśla Tomasz Sielicki.

O przyspieszeniu prac związanych z budową mieszkań SIM informował ostatnio wójt gminy Milejewo Krzysztof Szumała.
— W ramach zawiązanej Spółki „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN -Warmia i Mazury”, której Gmina Milejewo jest jednym z udziałowców, rozpoczęły się prace projektowe przyszłej inwestycji. Po wstępnych uzgodnieniach i wyborze najkorzystniejszego wariantu, w Milejewie ma być wybudowanych 48 lokali mieszkalnych, w tym dwa lokale przystosowane dla osób z niepełnosprawnością — przekazał Krzysztof Szumała.
I dodał: — Lokale mają być 2- i 3-pokojowe i do każdego lokalu będzie przypisane miejsce parkingowe. Planowana jest budowa mieszkań, które będą spełniały wszelkie normy ochrony środowiska, w tym ekologiczne ogrzewanie, co z pewnością obniży bieżące koszty utrzymania lokali. Jest to kolejna próba rozwiązania problemu braku mieszkań w naszej gminie.

Gdzie jeszcze powstać mają tanie mieszkania na wynajem? W Pasłęku, gdzie rozpoczęcie prac budowlanych, których efektem ma być stworzenie około 150 lokali, planowane jest na IV kwartał przyszłego roku
Podczas spotkania w Braniewie dokumentację techniczną budowy budynku wielorodzinnego przekazała Spółce również Gmina Bisztynek. — To kolejny krok — po przekazaniu na rzecz spółki działki — na której zrealizowana zostanie inwestycja z 21 lokalami mieszkalnymi na wynajem — przekazują władze gminy.
W planach są kolejne inwestycje — między innymi na terenie Szczytna, Działdowa, Białej Piskiej, Nowego Dworu Gdańskiego czy Pieniężna.

Nadzwyczajnemu Zgromadzeniu Wspólników SIM KZN Warmia i Mazury w Braniewie towarzyszyło pożegnanie byłej prezes Spółki — Moniki Baran i ogłoszenie nowego prezesa, którym został Ryszard Adamczak, dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej Spółki.

By żyło się komfortowo


Organizacja SIM KZN Warmia i Mazury to tzw. spółka not for profit, której celem jest budowa mieszkań społecznych, przeznaczonych dla rodzin, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, ale ich dochody nie są na tyle wysokie, by mogły pozwolić sobie na kredyt hipoteczny.

Jakie korzyści z bycia najemcą SIM wylicza Spółka? Po pierwsze, możliwość zamieszkania w nowym mieszkaniu bez konieczności zaciągania wspomnianego kredytu — jak wyjaśnia Spółka — umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji części kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Na liście plusów znalazły się też stawki za czynsz, które są niższe niż te na rynku komercyjnym. Dla partycypujących przewidziano też tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym wynajmujący przez czas określony w umowie (a w przypadku emerytów — bezterminowo) będzie płacił nawet 20 proc. niższy czynsz i możliwość wykupienie lokalu na własność po 15 latach użytkowania.

— Zadanie, jakie postawiono przed Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową KZN Warmia i Mazury jest bardzo ambitne — celem podjętej działalności jest budowa osiedli mieszkaniowych w całym regionie. Koncepcja przewiduje dostępność ważnych usług na terenie osiedla: lokalne sklepy spożywcze, szkoła, przedszkole, żłobek, punkt pocztowy, przychodnia zdrowia, punkty gastronomiczne, wypożyczalnia rowerów miejskich… — wylicza Spółka, która za cel swoich działań obrała tworzenie w wybranych lokalizacjach nowoczesnej i energooszczędnej zabudowy wielorodzinnej.

— Wierzymy, że w oferowanych przez nas mieszkaniach każdemu będzie się żyło przyjemnie i komfortowo — podsumowuje Spółka.

W naszym regionie, oprócz SIM KZN Warmia i Mazury, który łączy 17 gmin, działa również KZN – Północ, zrzeszający 19 gmin: Biskupiec, Dobre Miasto, Dźwierzuty, Ełk, Gietrzwałd, Giżycko, Jedwabno, Kolno, Lidzbark, Gmina Miejska Kętrzyn, Gmina Miejska Szczytno, Gmina Miejska Tczew, Nidzica, Purda, Rozogi, Ryn, Wiejska Ostróda, Wydminy, Zalewo.

Czym jest KZN?


Krajowy Zasób Nieruchomości to "państwowa osoba prawna", której nadrzędną misją jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych i tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań. KZN współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Dysponuje państwowymi gruntami, które wnosi do spółek tworzonych z samorządami. A samo budowanie jest finansowane także z różnych programów rządowych. Swoje zadania KZN realizuje przede wszystkim we współpracy z samorządami, tworząc między innymi Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Czym jest SIM?


Społeczna inicjatywa mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne, której głównym zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y, a dawne TBS-y, to z założenia tak zwane spółki non profit. Mieszkanie w SIM może być idealnym wyjściem dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania, ale dysponujących środkami finansowymi na regularne opłacanie czynszu, chociaż nie na tyle wysokimi, by możliwe było w ich przypadku zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.