Elbląg: Mieszkania w ETBS przy ul. Wiejskiej na wynajem. Ruszył nabór wniosków [ZDJĘCIA]

2023-04-05 09:17:04(ost. akt: 2023-04-05 12:17:37)
Każde mieszkanie ma zostać przygotowane w standardzie „pod klucz” — ma być gotowe do zamieszkania już w dacie odbioru kluczy.

Każde mieszkanie ma zostać przygotowane w standardzie „pod klucz” — ma być gotowe do zamieszkania już w dacie odbioru kluczy.

Autor zdjęcia: ETBS

Gdzie? W Elblągu. W kwietniu przy ul. Wiejskiej rozpocznie się budowa drugiego z dwóch 6-kondygnacyjnych budynków. Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybrało już wykonawcę inwestycji. Rozpoczął się też nabór wniosków, który potrwa do 28 kwietnia.
Wykonawcą inwestycji przy ul. Wiejskiej będzie Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, które podjęło się już budowy pierwszego z dwóch bliźniaczych budynków. Firma ma 12 miesięcy na realizację tej inwestycji.

Według projektu — przypomnijmy — w każdym z dwóch bliźniaczych budynków znajdzie się po 60 mieszkań — po 12 lokali o powierzchni 60 m kw., 30 o powierzchni około 55 m kw. i 18 lokali o powierzchni około 42 m kw. Dla każdego mieszkania zapewnione będzie jedno miejsce parkingowe, powstanie również sześć garaży w budynku. Inwestor nie zapomina o najmłodszych i wykona plac zabaw dla dzieci wraz z małą architekturą.

— Będą to mieszkania gotowe do zamieszkania, z posadzkami gresowymi w łazience i kuchni, panelami podłogowymi w pozostałych pomieszczeniach, białym montażem, kuchenką indukcyjną z piekarnikiem elektrycznym. Każdy lokal ma balkon, do każdego mieszkania będzie przypisana komórka lokatorska i miejsce parkingowe — wylicza Agnieszka Nowińska.


Czynsze w tych budynkach będą wynosić 13 zł za m kw. Będzie trzeba również ponosić opłaty z tytułu mediów. Będą to budynki energooszczędne. Doprojektowano fotowoltaikę, aby zasilać wszystkie części wspólne — zaplanowano minimalizację kosztów eksploatacji.

Budynki są wprowadzone do programu Mieszkanie Plus — a co za tym idzie, czynsze przy określonych progach dochodowych będą dofinansowane z budżetu ministerstwa rozwoju.

Warunkiem uzyskania mieszkania na wynajem z zasobów ETBS jest: zamieszkiwanie lub praca na terenie miasta Elbląg, brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie miasta Elbląg, spełnienie kryteriów dochodowych określonych w obowiązującej w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, warunki dochodowe, wpłata partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji zabezpieczającej.

Do 28 kwietnia 2023 roku osoby zainteresowane zawarciem umów najmu lokali mieszkalnych w budowanym drugim budynku mieszkalnym przy ul. Wiejskiej będą mogły składać wnioski o najem lokalu w departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu lub w siedzibie ETBS Spółka z o.o. w Elblągu przy ul. Żyrardowskiej. Mieszkania które powstaną przy Wiejskiej to tzw. czynszówki. Po podpisaniu umowy z ETBS lokatorzy stają się ich najemcami, nie będą ich właścicielami.

Pierwszy budynek ETBS przy ul. Wiejskiej jest już na ukończeniu. Jego koszt to 19,6 mln zł, z czego 8,5 mln zł pozyskano w ramach rządowego dofinansowania z Funduszu Wspierania Budownictwa i Funduszu Dopłat. Średnio koszt budowy jednego mieszkania to około 320 tys. zł — czyli zbliżony do cen rynkowych. Mieszkania są już rozdzielone. Proces budowlany tego obiektu skończy się pod koniec maja, ale zasiedlenie planowane jest w lipcu. Obecnie trwają prace wykończeniowe lokali mieszkalnych. Wykonuje się również roboty drogowe w obrębie budynku: parkingi, chodniki i drogi dojazdowe do budynku.

Zasady naboru w ramach ETBS

Osoby, które złożą wnioski, zostaną zakwalifikowane na podstawie oceny punktowej i zostaną umieszczone na liście najemców, będą zobowiązane do podpisania z ETBS w Elblągu umowy o partycypację w kosztach budowy lokalu w wysokości 30 procent kosztów budowy. Przed podpisaniem umowy najmu na nowy lokal mieszkalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty kaucji w wysokości 12-krotności czynszu. Przyszli najemcy lokali mieszkalnych będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, składając stosowny wniosek po zawarciu umowy najmu na lokal nowy.

Każdy wniosek jest oceniony przez komisję — nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Liczy się punktacja przyznawana przez komisję na podstawie przepisów ustawowych i uchwały Rady Miejskiej nr XX/623/2021 z dnia 4 listopada 2021 roku w sprawie przyjęcia „Zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz obowiązkowej kaucji w nowych lokalach mieszkalnych, w ramach programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start” w Elblągu”.
EG