Rehabilitacja przy ul. Brzeskiej zamknięta. Miejsce udzielania świadczeń rehabilitacyjnych przeniesione na ul. Królewiecką. Pacjenci zdezorientowani. Zabrakło podstawowych informacji o dalszym losie filii

2023-04-05 18:20:25(ost. akt: 2023-07-03 15:40:57)

Autor zdjęcia: EG

Z dniem 1 kwietnia nastąpiła zmiana miejsca udzielania świadczeń rehabilitacyjnych z ul. Brzeskiej 33 na ul. Królewiecką 15, gdzie przygotowano nowe pomieszczenia i przeniesiono sprzęt oraz personel z ul. Brzeskiej. Niestety władze Szpitala Miejskiego zbyt lakonicznie poinformowały o tym swoich pacjentów. Zdezorientowani pacjenci zwrócili się do nas z pytaniami o to, dlaczego nie ma już rehabilitacji przy ul. Brzeskiej i czy to rozwiązanie chwilowe.
Po tym, jak ze względów finansowych dokonano reorganizacji Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej 15 i włączono je w struktury Szpitala Miejskiego w Elblągu, filia przy ul. Brzeskiej 33 przestała istnieć. Tłumaczy się ograniczeniem kosztów działalności. Niestety zdezorientowani pacjenci nie zostali o tym skutecznie poinformowani. Zabrakło podstawowych informacji o zmianie miejsca udzielania świadczeń rehabilitacyjnych dostępnych dla każdego zainteresowanego pacjenta.

Jak udało nam się ustalić, pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dokonali oględzin nowego miejsca udzielania świadczeń i stwierdzili, że placówka spełnia konieczne wymogi. Poinformowano także Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu o konieczności powiadomienia pacjentów o zmianie miejsca udzielania świadczeń i wywieszeniu stosownego komunikatu na budynku przy ul. Brzeskiej 33.

Dopiero po otrzymaniu dyspozycji od NFZ taki komunikat został wywieszony na drzwiach byłej filii Centrum Rehabilitacji przy ul. Brzeskiej. Wcześniej widniała jedynie informacja o tym, że w sprawie rehabilitacji przy ul. Królewieckiej należy kontaktować się na wskazany numer telefonu. Nie było żadnego wyjaśnienia na temat zamknięcia filii i zmiany miejsca udzielania świadczeń. Obecnie wywieszony komunikat też jest lakoniczny, ale wyczerpuje dyspozycję, jaką wydał w tym zakresie NFZ. Co nie zmienia jednak faktu, że z szacunku dla pacjentów należałoby szerzej wytłumaczyć zmianę lokalizacji udzielania świadczeń, bo takiej precyzyjnej wiadomości wciąż brakuje. Zwróciliśmy się z tą sprawą do rzeczniczki Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II. Odpowiedziała, że z jej wiedzy wynika, iż na budynku przy ul. Brzeskiej widnieje informacja o realizacji świadczeń medycznych przy ul. Królewieckiej. Owszem wisi, ale dopiero po wydaniu takiej dyspozycji przez NFZ. Wcześniej jej nie było. Dodatkowo wciąż nie jest precyzyjna i dezorientuje pacjentów. Zabrakło jasnego komunikatu, że placówka świadcząca w tym miejscu zabiegi rehabilitacji została po prostu przeniesiona lub zlikwidowana. Tak naprawdę wciąż nie wiemy, jak formalnie nazwać zmianę miejsca udzielania świadczeń rehabilitacyjnych z ul. Brzeskiej 33 na ul. Królewiecką 15. Rzeczniczka szpitala miejskiego nie udzieliła nam tej odpowiedzi.

— Wszystkich pacjentów zapraszamy do realizacji lub kontynuacji zabiegów do lokalizacji przy ul. Królewieckiej. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu świadczy ambulatoryjne usługi rehabilitacyjne w dwóch lokalizacjach: przy ul. Komeńskiego 35 i Królewieckiej 15. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych — przekazała Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka szpitala miejskiego.

Przeniesienie usług rehabilitacyjnych z ul. Brzeskiej sprawiło, że kontrakt w całości będzie wykonywany przy ul. Królewieckiej 15. Ma to nie spowodować ograniczeń w realizacji świadczeń dla pacjentów.

Jak udało nam się ustalić, Rzecznik Praw Pacjenta zainteresował się tą sprawą i wystąpi do placówki o wyjaśnienia dotyczące braku wcześniejszego powiadomienia pacjentów o zmianie miejsca udzielania świadczeń.
EG
Obrazek w tresci