Maciej Romanowski: Nasza praca to misja i służba

2023-04-09 13:00:00(ost. akt: 2023-04-08 19:51:50)
Starosta elbląski Maciej Romanowski dokonał wizytacji dwóch dużych inwestycji realizowanych obecnie przez powiat w Pasłęku

Starosta elbląski Maciej Romanowski dokonał wizytacji dwóch dużych inwestycji realizowanych obecnie przez powiat w Pasłęku

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Elblągu

Co zdaniem starosty elbląskiego jest podstawą w kontaktach z mieszkańcami? — Myślę, że wyrobienie sobie przez samorządowca opinii człowieka wiarygodnego i skutecznego. Nasza praca to misja i służba. Jeśli lokalny polityk tak rozumie swoją pracę, to na pewno w dłuższym dystansie musi być skazany na sukces — odpowiada Maciej Romanowski.
Jaki rok 2023 będzie dla powiatu elbląskiego?
— Myślę, że będzie zdecydowanie lepszy od roku 2022, który spowolnił nasz rozwój przez covid, wojnę w Ukrainie czy kryzys energetyczny, inflację i brak stabilizacji — nie ma wątpliwości starosta elbląski.
— Zapowiada się rok pełen śmiałych wyzwań inwestycyjnych. Jeżeli chodzi o nasz powiat, wielkim sukcesem może być oddanie w Szpitalu Powiatowym w Pasłęku nowego Oddziału Rehabilitacji Całodobowej na czterdzieści łóżek — stwierdza Maciej Romanowski.
I dodaje: — Kolejna nasza ważna inwestycja to instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynami energii w trzech jednostkach organizacyjnych powiatu: ZSEiT w Pasłęku, DPS we Władysławowie, ZAZ w Kamionku Wielkim i w Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu.
Na realizację tego zadania powiatowi udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 2 milionów złotych.
To nie wszystkie wyczekiwane przez mieszkańców powiatu elbląskiego inwestycje, które są lub mają być realizowane w krótkim czasie.
Na terenie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku powstaje Hala Widowiskowo-Sportowa warta około 12 milionów złotych. Według planów prace mają zakończyć się już w przyszłym roku. Hala Widowiskowo-Sportowa w Pasłęku to po pierwsze wielofunkcyjna sala z boiskiem sportowym i trybuny na 194 miejsca, a oprócz tego pomieszczenie dla trenerów, szatnia, przebieralnia i reżyserka do prowadzenia imprez o charakterze scenicznym. Hala będzie służyć do organizowania wydarzeń i występów kulturalnych i rozrywkowych, targów, szkoleń, seminariów, konferencji, kiermaszów, wystaw, rozgrywek i treningów sportowych dla mieszkańców powiatu elbląskiego. Będą w niej również prowadzone szkolne zajęcia sportowe w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych.
Powiat elbląski ogłosił niedawno zamówienie na wykonanie kolejnej ważnej inwestycji w Pasłęku. Zadanie warte około 15 milionów złotych polega na termomodernizacji, rozbudowie i przebudowie budynków Zespołu Szkół w Pasłęku. Zadanie obejmować będzie termomodernizację i przebudowę starego i nowego skrzydła budynku Zespołu Szkół (oraz rozbudowę o zewnętrzny szyb dźwigu osobowego wraz z dostosowaniem budynku do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych) i wykonanie termomodernizacji wraz z rozbudową i przebudową hali sportowej ZS w Pasłęku. Wykonawcy na składanie ofert w przetargu mają czas do 11 kwietnia.

Rok pełen kulturalnych wydarzeń


Okres wiosenny i wakacje zapowiadają się na terenie powiatu elbląskiego bardzo ciekawie.
Już 30 maja w miejscowości Klekotki w gminie Godkowo mieszkańcy świętować będą Dzień Działacza Kultury.
Za to latem, w dniach 13-20 sierpnia w Pasłęku odbędzie się impreza bardzo dobrze znana w okolicy — Zawody Balonowe. Pierwsze takie zawody zapoczątkował wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku Bogusław Stankiewicz — osoba o wielu talentach i zainteresowaniach — nauczyciel, fotograf, majsterkowicz, działacz społeczny i sportowym oraz lotnik, który z powietrza, latając motolotnią, uwieczniał na fotografiach piękno swojej gminy. Fotografie te zdobiły potem wiele publikacji poświęconych Pasłękowi, były też prezentowane na wystawach.
Również w sierpniu, ale 18, w Parku Ekologicznym w Pasłęku będą miały miejsce uroczyste obchody Dnia Wojska Polskiego, a 27 sierpnia, również w Pasłęku — z okazji 24. rocznicy powstania powiatu elbląskiego — wystąpi wszystkim dobrze znany Mieczysław Szcześniak.
Zwieńczeniem wakacji będą Dożynki Gminno-Powiatowe, które na terenie powiatu elbląskiego odbędą się 2 września w Janowie.

Fot. Ryszard Biel


Praca w samorządzie to misja


Jakie są obecnie największe problemy mieszkańców powiatu elbląskiego? Jak je rozwiązywać?
— Aktualnie naszym wspólnym problemem jest brak stabilizacji życiowej, co powoduje wielkie trudności w planowaniu procesów realizacyjnych. A przecież planowanie to przyszłość i podstawa sukcesu — stwierdza Maciej Romanowski.
I wyjaśnia: — Problemy rozwiązujemy poprzez planowanie realizacji zadań w różnych wariantach lub w ich etapowaniu i długim dystansie dojściu do celów zamierzonych.
A co zdaniem starosty elbląskiego jest podstawą w kontaktach z mieszkańcami?
— Myślę, że wyrobienie sobie przez samorządowca opinii człowieka wiarygodnego i skutecznego. Nasza praca to misja i służba. Jeśli lokalny polityk tak rozumie swoją pracę, to na pewno w dłuższym dystansie musi być skazany na sukces — odpowiada Maciej Romanowski.
Kamila Kornacka

Starosta, wójt, burmistrz, prezydent. Kto jest najpopularniejszy?


Zapraszamy do głosowania! W Plebiscycie na Samorządowca 2023 o zaszczytny tytuł w trzech osobnych kategoriach ubiegają się warmińsko-mazurscy starostowie, wójtowie oraz prezydenci i burmistrzowie. Na swoich kandydatów można głosować, wysyłając SMS-a na numer 7248, w treści wpisując odpowiedni kod, przypisany do konkretnego nazwiska. Nazwiska laureatów poznamy na najbliższym, VII Kongresie Przyszłości, który odbędzie się już w maju.