W oczekiwaniu na rewitalizację Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Kładka zamiast mostku Elewów w Bażantarni? To nie takie proste

2023-04-12 10:01:00(ost. akt: 2023-07-03 15:47:28)
Kładka powstała w Bażantarni jest kładką techniczną. Aby wybudować nowy mostek Elewów, trzeba spełnić odpowiednie wymagania i normy

Kładka powstała w Bażantarni jest kładką techniczną. Aby wybudować nowy mostek Elewów, trzeba spełnić odpowiednie wymagania i normy

Autor zdjęcia: EG

Pod koniec lutego Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu poinformował, że w Bażantarni powstała nowa kładka ułatwiająca przejście na drugi brzeg Kumieli. Czytelnicy zapytali nas, dlaczego nie można takiej kładki zamontować w miejscu dawnego mostku Elewów. Odpowiadamy.
Nowa kładka została wykonana z drewna modrzewiowego, które posiada dużą twardość, dzięki czemu idealnie nadaje się do stawiania konstrukcji drewnianych. Modrzew jest także bogaty w żywicę, dzięki czemu posiada bardzo dużą odporność na działanie wody czy wilgoci — poinformował pod koniec lutego Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Naszym czytelnikom spodobało się to rozwiązanie i poprosili nas, abyśmy sprawdzili, czy taką kładkę można by było zamontować również na miejscu dawnego mostku Elewów. Przypomnijmy: w czasie powodzi we wrześniu 2017 roku po ulewnych deszczach wody rzek Elbląg, Kumiela i zasilającego je Srebrnego Potoku zalały ulice Elbląga i podtopionych zostało wiele domów. Umocnienia brzegowe Srebrnego Potoku zostały w znacznym stopniu uszkodzone i wymyte. Zniszczony został m.in. czerwony szlak turystyczny w Parku Leśnym Bażantarnia, jednym z ulubionych miejsc mieszkańców. Zniszczeniu uległ również mostek Elewów łączący obie części parku. Mostek po powodzi ze względu na bezpieczeństwo użytkowników został wyłączony z użytkowania, a następnie całkowicie rozebrany. Czerwony szlak został odbudowany przy współpracy elbląskiego samorządu z Wodami Polskimi. Łącznie wykonano prace na 2 km i 140 m drogi leśnej. Miasto dołożyło do tego przedsięwzięcia około 400 tys. zł. Na odbudowę mostku Elewów zabrakło wówczas funduszy.

— Został nam mostek Elewów, ale będziemy szukać wsparcia finansowego, żeby go naprawić — zapewniał w czerwcu 2021 roku Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
— Mostek był konstrukcji drewnianej, bez projektu. Nie wiadomo, jaka była jego nośność — póki był, to był. Gdyby samorząd chciał — a chcemy wybudować nowy mostek — to musi spełniać wszystkie wymogi i normy. To już nie będzie rząd kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy. Trzeba zrobić odpowiednie fundamenty, zabezpieczenia — dodał wówczas wiceprezydent Janusz Nowak.

Po tym jak w Bażantarni pojawiła się nowa kładka, nasi Czytelnicy zapytali nas, dlaczego nie można w taki sposób, chociaż tymczasowo, zastąpić dawnego mostku Elewów. Zapytaliśmy więc Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu o koszt nowej kładki i cel jej instalacji w tym miejscu.

— Kładka powstała w Bażantarni jest kładką techniczną. Została zamontowana dla ułatwienia pracownikom Wydziału Lasu Komunalnego przemieszczania się na drugą stronę rzeczki w celu wykonywania prac porządkowych. Kładka, z której wcześniej korzystali pracownicy, uległa podtopieniu i nie nadaje się do eksploatacji. Po realizacji zadań zostanie ona zdemontowana. Ponieważ została ona wytworzona z materiałów pozyskanych przez WLK ZZM oraz przez pracowników wydziału, nie została sporządzona kalkulacja kosztów jej wytworzenia — przekazała Maria Brejdak, asystentka do kontaktów medialno-marketingowych Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.

A dlaczego podobnej kładki nie można zamontować w miejscu dawnego mostku Elewów?

— Odbudowę mostku Elewów planujemy wspólnie z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Chcielibyśmy zrobić mostek porządnie, można zrobić to szybko, ale jeśli przyjdzie powódź, to ten mostek popłynie. A nie o to chodzi. Na porządny most trzeba pozyskać spore środki zewnętrzne. Liderem w ich pozyskiwaniu ma być Park Krajobrazowy. Miejsce, w którym był dawny mostek, ma inne ukształtowanie terenu, potrzebne są odpowiednie wzmocnienia, aby taka konstrukcja się utrzymała. Nie można porównywać miejsca, gdzie położono nową kładkę, z ukształtowaniem terenu w miejscu dawnego mostku Elewów. Tam jest skarpa schodząca w dół, w tym miejscu potrzeba odpowiedniego projektu, zainstalowanie zwykłej kładki jest niemożliwe. Budowa nowego mostku a zainstalowanie kładki to dwie różnego rodzaju inwestycje — tłumaczy Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
EG