Elbląg: W parku Traugutta już we wrześniu stanie tężnia solankowa. Będzie tańsza, niż zakładano. Wyłoniono wykonawcę intestacji

2023-04-12 02:13:00(ost. akt: 2023-07-03 15:47:41)
Wizualizacja

Wizualizacja

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Tężnia solankowa za mniej niż pół miliona złotych. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Miasto właśnie wyłoniło wykonawcę tej inwestycji. Tężnia, która już niedługo stanie w parku Traugutta będzie kosztowała budżet miasta prawie 400 tys. zł. To o 80,5 tys. zł mniej niż pierwotnie zakładano. Ma być gotowa już we wrześniu.
Pod koniec listopada ubiegłego roku — przypomnijmy — władze Elbląga ogłosiły przetarg na budowę tężni solankowej w parku Traugtta. W budżecie na 2023 zabezpieczono 480,5 tys. zł na realizację tej inwestycji. W odpowiedzi na ogłoszony przetarg wpłynęły dwie oferty. Jednak obie oferty były niezgodne z warunkami zawartymi w ogłoszeniu przetargowym. Oferenci nie uwzględnili i nie wycenili pewnych elementów zamówienia. Jednak władze miasta nie chciały zrezygnować z tego przedsięwzięcia. W marcu ogłoszono kolejny przetarg, aby wyłonić wykonawcę omawianej inwestycji. W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęły trzy oferty i właśnie wybrano najlepszą z nich. Zadecydował najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny, na podstawie kryteriów oceny specyfikacji warunków zamówienia, tj. cena (brutto) – 60 proc., okres gwarancji – 40 proc. Budowę tężni solankowej w parku Traugutta wykona firma Kryształowy Świat z Libiąża. Swoje usługi wyceniła na 399,7 tys. zł. Wykonawca będzie miał 5 miesięcy na budowę tężni od daty podpisania umowy.

Projekt tężni

Tężnia ma stanąć w północnej części parku Traugutta na tle zielonej ściany lipowej, w zakolu utworzonym przez starodrzew. Tężnia solankowa przewidziana jest jako obiekt rekreacyjny, którego atrakcyjność polegać ma na wytworzeniu kameralnej przestrzeni o ciekawej formie architektonicznej i fakturze materiałów, dającym możliwość wyciszenia i odpoczynku w czasie obserwacji procesu tężenia soli na gałązkach tarnin.

Obiekt tężni solankowej został zaprojektowany jako altana wolnostojąca. Tężnia zostanie zbudowana z suszonego drewna świerkowego na planie sześcioboku. Centralnym elementem tężni będzie sześciokątna kolumna gałązek tarniny, po których będzie spływała solanka. Charakterystycznym elementem dachu będzie centralne osadzona wieżyczka stanowiąca dominantę obiektu. Kolorystyka obiektu będzie utrzymana w naturalnych kolorach drewna. W środku altany przewidziano ustawienie sześciu ławek parkowych. W projekcie przewiduje się też budowę ścieżki wraz z oświetleniem. Będzie stanowiła połączenie tężni z alejkami parkowymi. Zostanie wytyczona tak, aby łączyła siłownię terenową, tężnię i północną, skrajną alejkę parku i nie naruszała układu sarodrzewu oraz nowych nasadzeń. W obrębie tężni mają stanąć kosze na śmieci i latarnie.

Przypomnijmy — w grudniu 2021 Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej opowiedział o dwóch swoich propozycjach do budżetu Elbląga na 2022 rok. Były to budowa tężni solankowej i stworzenie minifigurek Piekarczyka.

W pierwotnym zamyśle tężnia solankowa miała zostać ulokowana przy ul. Giermków, później w Bażantarni. Na drugą proponowaną lokalizację nie zgodziła się Dyrekcja Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
EG