Elbląg: Czynszówki ETBS na wynajem. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się już w lipcu, kolejni za rok. Trwa nabór wniosków [ZDJĘCIA]

2023-04-12 11:15:19(ost. akt: 2023-07-03 15:47:49)

Autor zdjęcia: EG

Już w lipcu przy ul. Wiejskiej 56 zamieszkają pierwsi lokatorzy. 60 mieszkań budowanych przez ETBS jest prawie na ukończeniu. A za rok będzie gotowych kolejne 60 lokali. Właśnie podpisano umowę na budowę drugiego bliźniaczego budynku. Pierwsze prace ruszą już w maju. Do 28 kwietnia trwa nabór wniosków o uzyskanie prawa do mieszkania na wynajem. Koszt budowy obu obiektów wyniesie ok. 35 mln zł.
Pierwszy budynek ETBS przy ul. Wiejskiej jest już na ukończeniu. Jego koszt to 19,1 mln zł, z czego 8,5 mln zł pozyskano w ramach rządowego dofinansowania z Funduszu Wspierania Budownictwa i Funduszu Dopłat. Średnio koszt budowy jednego mieszkania to około 320 tys. zł — czyli zbliżony do cen rynkowych. Mieszkania są już rozdzielone. Proces budowlany tego obiektu skończy się pod koniec maja, ale zasiedlenie planowane jest w lipcu. Obecnie trwają prace wykończeniowe lokali mieszkalnych. Wykonuje się również roboty drogowe w obrębie budynku: parkingi, chodniki i drogi dojazdowe do budynku.Wykonawcą inwestycji przy ul. Wiejskiej jest Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, które podjęło się również budowy drugiego z dwóch bliźniaczych budynków. Firma ma 12 miesięcy na realizację tej inwestycji. Założono, że już w lipcu przyszłego roku drugi bliźniaczy budynek będzie oddany lokatorom do zamieszkania.

Koszt całej inwestycja to blisko 35,2 mln zł, w tym I etap 19,1 mln zł, a II etap 16,1 mln zł. Na realizację inwestycji miasto pozyskało łącznie 17,4 mln zł środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat.

Według projektu — przypomnijmy — w każdym z dwóch bliźniaczych budynków znajdzie się po 60 mieszkań — po 12 lokali o powierzchni 60 m kw., 30 o powierzchni około 55 m kw. i 18 lokali o powierzchni około 42 m kw. Dla każdego mieszkania zapewnione będzie jedno miejsce parkingowe, powstanie również sześć garaży w budynku. Inwestor nie zapomina o najmłodszych i wykona plac zabaw dla dzieci wraz z małą architekturą.

— Będą to mieszkania gotowe do zamieszkania, z posadzkami gresowymi w łazience i kuchni, panelami podłogowymi w pozostałych pomieszczeniach, białym montażem, kuchenką indukcyjną z piekarnikiem elektrycznym. Każdy lokal ma balkon, do każdego mieszkania będzie przypisana komórka lokatorska i miejsce parkingowe — wylicza Agnieszka Nowińska, prezeska Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Czynsze będą wynosiły 13 zł za m kw w pierwszym budynku i 15 zł za m kw w drugim budynku . Na czynsz składają się opłaty administracyjne, koszty utrzymania i eksploatacji budynku oraz fundusz remontowy. Ponadto, do czynszu jest doliczona kwota, którą ETBS przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę mieszkań. Opłaty licznikowe obejmują opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę, wywóz nieczystości i naliczane są według zużycia. Nowe budynki budowane są zgodnie z nową normą cieplną. Szacowane koszty mediów będą niższe niż w starszym zasobie.

Budynki są wprowadzone do programu Mieszkanie Plus — a co za tym idzie, czynsze przy określonych progach dochodowych będą dofinansowane z budżetu ministerstwa rozwoju.

— Wielokrotnie zarzucano nam, że nie korzystamy z programu Mieszkanie Plus. Składaliśmy stosowne wnioski, ale dzisiaj możemy przekazać, że czynsze w tych budynkach będą wynosić 13 i 15 zł za m kw. Czynsz w mieszkaniach objętych programem Mieszkanie Plus wynosi 30 zł za m kw. W gminach gdzie zdecydowano się na mieszkania z programu Mieszkanie Plus, ludzie będą płacić dwukrotnie więcej niż mieszkańcy Elbląga. I chcę to podkreślić. Pokazujemy, że nie trzeba budować drogo i pobierać wysokich czynszy — przekazał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

A Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga dodał: — Oba budynki zostaną wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii energooszczędnych. Nie tylko czynsz będzie tu niski, ale i opłaty licznikowe. Głownie chodzi o ciepło — zastosowano tu nowoczesne standardy. Zastosowano tu też fotowoltaikę, będzie wykorzystywana do oświetlenia części wspólnych.

— Mieszkania ETBS to szansa dla młodych ludzi o średnich dochodach, którzy mają pracę i chcą zostać w Elblągu — oznajmiła Agnieszka Nowińska.

Do 28 kwietnia 2023 roku osoby zainteresowane zawarciem umów najmu lokali mieszkalnych w budowanym drugim budynku mieszkalnym przy ul. Wiejskiej będą mogły składać wnioski o najem lokalu w departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu lub w siedzibie ETBS Spółka z o.o. w Elblągu przy ul. Żyrardowskiej. Mieszkania, które powstaną przy Wiejskiej to tzw. czynszówki. Po podpisaniu umowy z ETBS lokatorzy stają się ich najemcami, nie będą ich właścicielami.


Zasady naboru w ramach ETBS

Warunkiem uzyskania mieszkania na wynajem z zasobów ETBS jest: zamieszkiwanie lub praca na terenie miasta Elbląg, brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie miasta Elbląg, spełnienie kryteriów dochodowych określonych w obowiązującej w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, warunki dochodowe, wpłata partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji zabezpieczającej.

Osoby, które złożą wnioski, zostaną zakwalifikowane na podstawie oceny punktowej i zostaną umieszczone na liście najemców, będą zobowiązane do podpisania z ETBS w Elblągu umowy o partycypację w kosztach budowy lokalu w wysokości 30 procent kosztów budowy. Przed podpisaniem umowy najmu na nowy lokal mieszkalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty kaucji w wysokości 12-krotności czynszu. Przyszli najemcy lokali mieszkalnych będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, składając stosowny wniosek po zawarciu umowy najmu na lokal nowy.

Każdy wniosek jest oceniony przez komisję — nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Liczy się punktacja przyznawana przez komisję na podstawie przepisów ustawowych i uchwały Rady Miejskiej nr XX/623/2021 z dnia 4 listopada 2021 roku w sprawie przyjęcia „Zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz obowiązkowej kaucji w nowych lokalach mieszkalnych, w ramach programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start” w Elblągu”.
Ewelina Gulińska