W powiecie elbląskim przybędzie mieszkań z niedrogim czynszem. Inicjatywa SIM przyciąga kolejne gminy z naszego regionu

2023-04-17 14:08:58(ost. akt: 2023-07-03 15:43:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: SIM KZN Warmia i Mazury

Mieszkania SIM to mieszkania skierowane do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają tzw. zdolność czynszową. Dzięki inicjatywie już niedługo w naszym regionie pojawią się nowe mieszkania z niedrogim czynszem na wynajem z możliwością wykupu.
— Część samorządowców jeszcze nie rozumie programu SIM i jego założeń. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego samorządu oddzielnie. Dlatego takie spotkanie zorganizowaliśmy w starostwie. Chcemy dotrzeć do tych gmin, które jeszcze nie są w SIM-ach. Mam bardzo dużą ambicję, aby w ciągu najbliższych miesięcy zebrać taki wolumen mieszkań, aby można było utworzyć trzecią spółkę na Warmii i Mazurach — poinformował Piotr Oraczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. To na jego zaproszenie siedziba Starostwa Powiatowego w Elblągu gościła w poniedziałek 17 kwietnia reprezentantów samorządów z powiatu elbląskiego. A wszystko po to, by jeszcze bardziej zapoznać ich z ideą Społecznego Budownictwa Mieszkaniowego.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, w skrócie SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej głównym zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. O prawo do najmu takiego lokalu będą mogły starać się osoby, które nie mają zdolności do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, ale stać je na opłacanie czynszu.

W powiecie elbląskim do programu SIM przystąpiły już gminy: Gronowo Elbląskie, Pasłęk, Milejewo, Markusy i gmina Elbląg. Nad przystąpieniem do programu zastanawiają się gminy: Tolkmicko, Rychliki, Godkowo i Młynary. Miasto Elbląg nie jest zainteresowane przystąpieniem do programu SIM. Stawia na inwestycje w ramach ETBS.


Różnica między mieszkaniami z programu SIM a TBS-ami

Dziś w Polsce nie ma możliwości tworzenia Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Ich miejsce zajęły Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).

— Głowna różnica między SIM-em a TBS-em jest taka, że w SIM-ach jest możliwość dochodzenia do własności wynajmowanych mieszkań. Okres, po jakim można wykupić mieszkanie, jest różny i zależny od modelu danej inicjatywy SIM. Założeniem jest, aby inwestycja mieszkań w ramach SIM sama się finansowała. Po stronie samorządu nie leży gestia partycypacji finansowej w tę inicjatywę. Tym to się różni od mieszkań komunalnych i socjalnych, w które samorządy same inwestują. W ramach inicjatywy SIM istnieje główna zasada — zasada najmu instytucjonalnego — w której zawierają się wszystkie koszty utrzymania lokalu. Moim zdaniem jest to najbardziej sprawiedliwa forma budownictwa, bo tu obowiązuje zasada „płacisz – mieszkasz”. Nikt z mieszkańców gminy nie będzie dokładał do tych mieszkań — informuje Paweł Krasowski, doradca ds. społecznego budownictwa czynszowego KZN.

I dodaje: — Nie zostawiamy żadnej gminy, która jest zainteresowana budownictwem społecznym. W mniejszych gminach nie było w ogóle Towarzystw Budownictwa Społecznego, bo nie było to ekonomicznie uzasadnione. W zasobie TBS powinno być ok. tysiąca mieszkań, a w gminie, która liczy kilka tysięcy mieszkańców, jest to raczej niemożliwe i nierealne. My wychodzimy naprzeciw i rozmawiamy z każdą gminą — jeśli jest tylko potencjał i chęć współpracy.

A co z dziedziczeniem SIM-ów?

— Nie można dziedziczyć wynajmowanego lokalu, natomiast zmieniły się przepisy co do dziedziczenia wkładu. Jest możliwość wstępowania w najem po zmarłym najemcy, po spełnieniu wszystkich przesłanek, które spełniał poprzedni najemca. Natomiast wkład, który jest partycypacją w budowę mieszkania, jest dziedziczony i waloryzowany. Jest to też dodatkowe bezpieczeństwo dla wynajmującego, ponieważ jest możliwość skorzystania z wkładu partycypacyjnego w sytuacji zamiany mieszkania z opcji najmu na opcję z dojściem do własności. Może również wydarzyć się jakaś tragedia w życiu i w sytuacji braku możliwości opłacania czynszu można również skorzystać z wkładu partycypacyjnego, aby uregulować czynsz — przekazuje Paweł Krasowski.

Mieszkania w ramach SIM coraz bliżej

— Pasłęk od 2021 roku przystąpił do budowy mieszkań w ramach programu SIM. Na naszym terenie jest przewidziana budowa 150 mieszkań. Zaprojektowano osiedle z niewysokimi budynkami — do dwóch pięter — z dużą powierzchnią zabudowy. Osiedle będzie zajmowało ponad 2 hektary. To będą dobre warunki do życia, szczególnie dla młodych ludzi. W styczniu przekazano nieruchomość dla KZN przez KOWR. Przygotowywana jest koncepcja architektoniczna. Zaplanowano, aby pod koniec tego roku został ogłoszony przetarg na opracowanie projektu budowlanego. Pod koniec przyszłego roku zaplanowano rozpoczęcie inwestycji. Inwestycja powstanie przy ul. Partyzantów wzdłuż drogi, która prowadzi do parku Ekologicznego. Miejsce jest naprawdę fantastycznie — Marek Sarnowski, zastępca burmistrza Pasłęka.

— Potrzeby mieszkaniowe Pasłęka są na bieżąco zaspakajane, ale dla osób, które mają tzw. zdolność kredytową. A z tą zdolnością jest teraz coraz trudniej. Mieszkania SIM są skierowane do osób, które tej zdolności nie mają, ale normalnie pracują i zarabiają i mają tzw. zdolność czynszową. Myślę, że te 150 mieszkań wyczerpie zapotrzebowanie na naszym terenie. Czynsz na pewno będzie niższy niż koszt wynajmu mieszkania na rynku prywatnym. Po 15 latach będzie można te mieszkania wykupić na własność — zaznacza zastępca burmistrza Pasłęka.

O przyspieszeniu prac związanych z budową mieszkań SIM informował ostatnio wójt gminy Milejewo Krzysztof Szumała.

— W ramach zawiązanej Spółki „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN -Warmia i Mazury”, której Gmina Milejewo jest jednym z udziałowców, rozpoczęły się prace projektowe przyszłej inwestycji. Po wstępnych uzgodnieniach i wyborze najkorzystniejszego wariantu, w Milejewie ma być wybudowanych 48 lokali mieszkalnych, w tym dwa lokale przystosowane dla osób z niepełnosprawnością — przekazał Krzysztof Szumała.

I dodał: — Lokale mają być 2- i 3-pokojowe i do każdego lokalu będzie przypisane miejsce parkingowe. Planowana jest budowa mieszkań, które będą spełniały wszelkie normy ochrony środowiska, w tym ekologiczne ogrzewanie, co z pewnością obniży bieżące koszty utrzymania lokali. Jest to kolejna próba rozwiązania problemu braku mieszkań w naszej gminie.

Również w gminie Gronowo Elbląskie mają powstać nowe mieszkania w ramach programu SIM. Zapanowano, aby wybudować ich 20.


By żyło się komfortowo


Organizacja SIM KZN Warmia i Mazury to tzw. spółka not for profit, której celem jest budowa mieszkań społecznych, przeznaczonych dla rodzin, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, ale ich dochody nie są na tyle wysokie, by mogły pozwolić sobie na kredyt hipoteczny.

Jakie korzyści z bycia najemcą SIM wylicza Spółka? Po pierwsze, możliwość zamieszkania w nowym mieszkaniu bez konieczności zaciągania wspomnianego kredytu — jak wyjaśnia Spółka — umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji części kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Na liście plusów znalazły się też stawki za czynsz, które są niższe niż te na rynku komercyjnym. Dla partycypujących przewidziano też tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym wynajmujący przez czas określony w umowie (a w przypadku emerytów — bezterminowo) będzie płacił nawet 20 proc. niższy czynsz i możliwość wykupienie lokalu na własność po 15 latach użytkowania.

— Zadanie, jakie postawiono przed Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową KZN Warmia i Mazury jest bardzo ambitne — celem podjętej działalności jest budowa osiedli mieszkaniowych w całym regionie. Koncepcja przewiduje dostępność ważnych usług na terenie osiedla: lokalne sklepy spożywcze, szkoła, przedszkole, żłobek, punkt pocztowy, przychodnia zdrowia, punkty gastronomiczne, wypożyczalnia rowerów miejskich… — wylicza Spółka, która za cel swoich działań obrała tworzenie w wybranych lokalizacjach nowoczesnej i energooszczędnej zabudowy wielorodzinnej.

— Wierzymy, że w oferowanych przez nas mieszkaniach każdemu będzie się żyło przyjemnie i komfortowo — podsumowuje Spółka.

W naszym regionie, oprócz SIM KZN Warmia i Mazury, który łączy 17 gmin, działa również KZN – Północ, zrzeszający 19 gmin: Biskupiec, Dobre Miasto, Dźwierzuty, Ełk, Gietrzwałd, Giżycko, Jedwabno, Kolno, Lidzbark, Gmina Miejska Kętrzyn, Gmina Miejska Szczytno, Gmina Miejska Tczew, Nidzica, Purda, Rozogi, Ryn, Wiejska Ostróda, Wydminy, Zalewo.

Czym jest KZN?


Krajowy Zasób Nieruchomości to "państwowa osoba prawna", której nadrzędną misją jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych i tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań. KZN współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Dysponuje państwowymi gruntami, które wnosi do spółek tworzonych z samorządami. A samo budowanie jest finansowane także z różnych programów rządowych. Swoje zadania KZN realizuje przede wszystkim we współpracy z samorządami, tworząc między innymi Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Czym jest SIM?


Społeczna inicjatywa mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne, której głównym zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y, a dawne TBS-y, to z założenia tak zwane spółki non profit. Mieszkanie w SIM może być idealnym wyjściem dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania, ale dysponujących środkami finansowymi na regularne opłacanie czynszu, chociaż nie na tyle wysokimi, by możliwe było w ich przypadku zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Mieszkania nie są budowane dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku mieszkaniowego.
EG