Malbork: Uczniowie ze szkoły w Lisewie Malborskim przeklinali i obrażali nauczycielkę w trakcie zajęć. Wszystko transmitowali na żywo w internecie w aplikacji TikTok. Stanęli przed sądem i zostali ukarani

2023-04-18 17:47:30(ost. akt: 2023-07-03 15:36:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: policja,

Sąd w Malborku ukarał nieletnich ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Uczniowie w wieku 14 i 15 lat mają nadzór kuratora i muszą wykonać prace społeczne.
Na początku marca br. uczniowie w wieku 14 i 15 lat ze szkoły w Lisewie Malborskim w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę. Swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie w aplikacji TikTok. Na filmiku słychać przekleństwa uczniów i obraźliwe słowa skierowane do nauczycielki prowadzącej lekcję.

Nagranie trafiło do dyrekcji szkoły w Lisewie Malborskim i policjantów z Nowego Stawu. Ponadto policjanci przyjęli od nauczycielki zawiadomienie o znieważeniu funkcjonariusza publicznego.

We wtorek rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Łukasz Zioła poinformował, że Sąd Rejonowy w Malborku ustalił, iż 5 nieletnich dopuściło się czynu karalnego z art. 226 par. 1 k.k. czyli znieważyło funkcjonariuszkę publiczną, przez to, że w czasie lekcji zwracało się do niej słowami powszechnie uważanymi za obraźliwe.

"Względem nieletnich zastosowano środki wychowawcze w postaci nadzoru kuratora oraz zobowiązania do wykonania przez każdego z nich prac społecznych w wymiarze 10 godzin w terminie 3 miesięcy, a względem jednego z nieletnich wymiar prac społecznych ustalono na 20 godzin do wykonania w terminie 6 miesięcy" - podał sędzia Zioła.

Wicedyrektorka Szkoły Podstawowej w Lisewie Malborskim Katarzyna Lewińska, podkreśliła, że po obejrzeniu nagrania była w szoku i nie mogła uwierzyć, że na filmie zostali zarejestrowani uczniowie jej szkoły.

Wyjaśniła, że na uczniów klasy, w której zostało zarejestrowane nagranie, już wcześniej były skargi ze względu na ich niewłaściwe zachowanie. Zapewniła wówczas, że uczniowie ponieśli już pierwsze konsekwencje wynikające ze statutu szkoły, tj. otrzymali nagany dyrektora, nagany wychowawcy oraz upomnienia wychowawcy.

"Uczniowie tej klasy zostali pozbawieni szkolnych funkcji w samorządzie klasowym oraz została także podjęta decyzja, wspólnie z rodzicami, aby mieli oni wszyscy zakaz przynoszenia telefonów na teren naszej placówki" - mówiła w marcu wicedyrektorka placówki.

Sędzia Zioła zaznaczył, że postanowienie Sądu Rejonowego w Malborku jest nieprawomocne i stronom służy prawo do wniesienia apelacji do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podkreślił, że sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności, gdyż dotyczyła nieletnich.

PAP