W Pieniężnie będzie szkoła sportowa

2023-04-23 08:00:00(ost. akt: 2023-04-22 10:42:04)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Od września 2023 roku ruszamy ze Sportową Szkołą Podstawową im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie — informuje Krystian Fuks, inicjator akcji „Pionierzy Pieniężno”, projektu, który daje najmłodszym uczniom możliwość nauki podstaw siatkówki.
Jak to wszystko się zaczęło?
— Od narodzin koncepcji w czerwcu 2022, kiedy zobaczyłem na przykładzie moich synków, jak łatwo u dzieci kształtować ich wrodzone predyspozycje psychofizyczne. Ponadto sam jako 10-latek rozpocząłem swoją edukację w klasie sportowej o profilu siatkarskim. W tamtych czasach inicjatorem był pan Roman Sztop, który był moim pierwszym trenerem. W szkole średniej kontynuowałem treningi pod nadzorem pana Zbigniewa Żyndula i to przy jego udziale w lipcu 2022 podjąłem rozmowy z władzami szkoły i miasta. No i tu moje zdziwienie, ponieważ przygotowywałem się do tych rozmów jak do spotkań biznesowych, czyli argumenty, kontrargumenty, wyliczenia itp., a tu żadnych sprzeciwów. Pan dyrektor szkoły podstawowej Robert Słonina już po pierwszej rozmowie stał się partnerem w tej inicjatywie, popierając ją w zupełności i działając ze mną ramię w ramię w rozwijaniu projektu, a pan burmistrz Kazimierz Kiejdo wyraził pełną aprobatę łącznie ze wsparciem finansowym — odpowiada Krystian Fuks.
I zaznacza: — Razem z panią Anetą Lachowicz, nauczycielką wychowania fizycznego, która bardzo zaangażowała się w całą akcję, zaczęliśmy naszą przygodę z siatkówką w październiku 2022 roku ze skromną grupą 8 osób. Po dwóch miesiącach mieliśmy już 14 dzieci, które z nami kontynuowały tę przygodę, a na chwilę obecną to 24 osoby i grupa pęka w szwach. Rozwijamy nie tylko umiejętności sportowe naszych dzieci, lecz także kształtujemy cechy charakteru naszych pociech, takie jak empatia, tolerancja, działanie w zespole, współzawodnictwo w duchu fair play, no i chęć niesienia pomocy (WOŚP).

— Teraz idziemy dalej. Następnym kamieniem milowym tego przedsięwzięcia jest utworzenie czterech klas sportowych, by tym samym nasza szkoła stała się szkołą sportową. Po spotkaniu z Panem Burmistrzem, na którym byliśmy z panem Robertem Słoniną, otrzymaliśmy pełną aprobatę na stworzenie tego typu oddziału w szkole naszych dzieci. Od września 2023 ruszamy pełną parą ze Sportową Szkołą Podstawową im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie. Wstępnie programem będą objęte klasy II-V, ale wszystko będzie jeszcze analizowane i w razie potrzeby obejmiemy inne roczniki. W każdym roczniku 2012-2015 będzie stworzona jedna klasa sportowa o profilu siatkarskim. W tym miejscu apel do rodziców — oddajcie nam swoje dzieci! Oczywiście tylko na czas zajęć — dodaje z uśmiechem Krystian Fuks.
— Jesteśmy już po rozmowach z panem Mieczysławem Korzeniewskim, koordynatorem programu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, i wraz z powstaniem szkoły sportowej przystępujemy do tego projektu. Szkolimy również naszą kadrę poprzez kursy w PZPS. Na wrzesień 2023 musimy być gotowi — zapewnia.

Jak podkreśla pan Krystian, to wszystko nie miałoby miejsca bez pomocy sponsorów, szkolnej kadry i burmistrza Kazimierza Kiejdo, a już 28 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pieniężnie odbędzie się wyjątkowe spotkanie „Siatkówka OdNowa”, podczas którego inicjatorzy programu zaprezentują sprzęt zakupiony dzięki pozyskanym od sponsorów środkom (to kwota równa około 15 tys. zł) i wręczą statuetki wszystkim zaangażowanym w realizację projektu. W programie przewidziano również pokazową lekcję piłki siatkowej przeprowadzoną przez gościa specjalnego. Wydarzenie ma charakter otwarty.