Nowa wystawa archeologiczna w elbląskim muzeum pt. "Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat

2023-04-25 07:00:00(ost. akt: 2023-07-03 15:28:39)

Autor zdjęcia: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

W budynku Podzamcza prezentowana będzie nowa wystawa czasowa pt. "Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat" - poinformowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
Ekspozycja składa się m.in. z kilkunastu ilustrowanych posterów pokazujących historię wykopalisk archeologicznych i wyniki badań antropologicznych szczątków odkrytych na pruszczańskich cmentarzyskach.

— Wystawa koncentruje się na ludziach, po których nie zostały nazwiska czy imiona, a zapinki, bransolety i paciorki z bursztynu. Poprzez analizę ich kości autorzy starali się dać odpowiedź na pytanie, jak żyli dawni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego — podało muzeum w zapowiedzi tego wydarzenia.

Jak przypomnieli muzealnicy, w okresie wpływów rzymskich te tereny były największym ośrodkiem osadniczym nad środkową częścią Zatoki Gdańskiej. Szczególnym okresem w dziejach Pruszcza Gdańskiego był przełom er, gdy tę okolicę zamieszkiwali przedstawiciele kultury oksywskiej (II w. p.n.e. - pocz. I w. n.e.) i kultury wielbarskiej (I-IV/V w. n.e.).

Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i miasta Pruszcz Gdański, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2021 r. w Domu Wiedemanna. Wernisaż w elbląskim muzeum odbędzie się we wtorek o godz. 17, bezpośrednio po tym zaplanowano spotkanie z kuratorką wystawy dr Aleksandrą Pudło.