Nadleśnictwo Elbląg: W tym roku posadzimy łącznie 420 tysięcy drzew

2023-04-26 10:57:48(ost. akt: 2023-04-26 11:07:29)
Tym razem odwiedzili nas przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji i służb, razem z którymi w miniony poniedziałek posadziliśmy dęby w leśnictwie Kadyny — przekazuje Nadleśnictwo Elbląg

Tym razem odwiedzili nas przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji i służb, razem z którymi w miniony poniedziałek posadziliśmy dęby w leśnictwie Kadyny — przekazuje Nadleśnictwo Elbląg

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Nadleśnictwo Elbląg w bieżącym roku zaplanowało do posadzenia 420 tysięcy drzew w lasach znajdujących na terenie Mierzei Wiślanej i Wysoczyzny Elbląskiej. Będą to: dęby, buki, brzozy, jawory, sosny, świerki, lipy i czereśnie ptasie.
— Drzewa sadzone są wiosną i jesienią, czyli w okresie, kiedy gleba jest wilgotna, a temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. W takich warunkach młode drzewa najlepiej się przyjmują. Każdego roku w miejsce pozyskanych drzew sadzone są młode drzewa, na tym polega współczesna gospodarka leśna — nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy czy Skandynawii. W Polsce trzymamy się zasady, w myśl której drzewa muszą zostać posadzone najpóźniej do 5 lat od momentu pozyskania drewna, na konkretnej powierzchni lasu. Naszym celem jest uzyskanie w przyszłości zdrowego lasu odpornego na czynniki zewnętrzne, jak chociażby zmiany klimatu. Aby to osiągnąć, sadzimy gatunki drzew odpowiednie do znajdującej się pod nimi gleby, czyli inaczej mówiąc, przyszły las będzie zbliżony pod względem składu gatunkowego do lasu naturalnego — przekazuje Nadleśnictwo Elbląg.

I wyjaśnia: — W wielu przypadkach gdzie jest to możliwe, stosujemy też naturalne odnowienie lasu — tak kształtujemy strukturę lasu, aby ilość światła i przestrzeni na dnie lasu pozwalała na wzrost młodego pokolenia z wysiewających się w lesie nasion.

W tym roku zaplanowano do posadzenia takie gatunki drzew jak dęby, buki, lipy, jawory, sosny, olchy, brzozy, świerki i czereśnie ptasie.

— Aktualnie drzewa sadzone są we wszystkich leśnictwach znajdujących się w Nadleśnictwie Elbląg i łącznie posadzonych zostanie ponad 280 tysięcy drzew tej wiosny. Na jesień zostanie do posadzenia ok. 140 tysięcy dębów, buków, jaworów i sosen. Poza miejscami, gdzie drzewa zostały posadzone, na ponad 50 ha lasu uznane zostanie odnowienie naturalne powstałe z nasion drzew stojących w lesie — tłumaczy elbląskie nadleśnictwo.

— Zdecydowana większość drzew sadzona jest przez profesjonalne zakłady świadczące usługi leśne, jednak zgłaszają się też do nadleśnictwa instytucje, organizacje czy firmy zainteresowane sadzeniem drzew. W bieżącym roku drzewa sadzili między innymi żołnierze z 16 Pułku Logistycznego i członkowie Elbląskiego Klubu Rotary. W miniony poniedziałek obyło się sadzenie drzew z udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów, służb, instytucji i organizacji w liczbie ponad 60 osób. Wydarzenie odbyło się w Kadynach, a drzewa sadzone były w ramach ogólnopolskiej akcji #Łącząnasdrzewa, która w bieżącym roku przebiegała pod hasłem sadzenia lasów Pamięci Papieża św. Jana Pawła II. W taki społeczny sposób posadzonych zostało w elbląskich lasach ponad 28 tys. drzew — dodaje Nadleśnictwo Elbląg.

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Fot. 16 Pułk Logistyczny

Fot. 16 Pułk Logistyczny

Fot. 16 Pułk Logistyczny