Za dwa miesiące uruchomienie pierwszych odcinków zapory na granicy z Rosją

2023-05-01 12:00:00(ost. akt: 2023-07-03 09:48:36)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Pełne uruchomienie zapory elektronicznej na granicy z Rosją nastąpi jesienią, ale pierwsze odcinki będą mogły być uruchamiane za ok. 2 miesiące.
Na granicy z Rosją trwa budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu. Zapora zabezpieczy 199 kilometrów granicy polsko-rosyjskiej. O rozpoczęciu prac poinformował w zeszłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wykonawcą zapory jest polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł. Według wykonawcy prace na granicy z Rosją przebiegają zgodnie z harmonogramem.

— Teraz stawiamy słupy pod kamery i budujemy część liniową — światłowody, kable zasilające. Niedługo będziemy stawiać kontenery z technologią — powiedział prezes Telbud. Dodał, że prace trwają codziennie równolegle na kilku odcinkach. Na miejscu pracuje kilkadziesiąt osób.

— Pełne uruchomienie bariery elektronicznej nastąpi jesienią, ale pierwsze odcinki będą mogły być uruchamiane mniej więcej za dwa miesiące — poinformował Tomasz Bujak. Oprócz robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, gdzie będą spływały sygnały z kamer i czujników. Według prezesa Telbud centrum będzie gotowe za dwa-trzy miesiące. Zapytany, czy może dojść do obsunięć, Bujak odparł, że firma nie bierze tego pod uwagę.

— Siły i środki są wystarczające. Jeśli nie będzie żadnych przeciwności losu, powinniśmy wykonać barierę na czas — zadeklarował.

Zapora na granicy z Rosją będzie podzielona na dwanaście funkcjonalnych odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich ok. 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.