Wysoczyzna Elbląska od A do Z: H jak Hoggo

2023-05-03 12:00:00(ost. akt: 2023-04-28 22:08:04)
 Hoggo to drugi pod względem wieku pomnik przyrody na terenie Nadleśnictwa Elbląg

Hoggo to drugi pod względem wieku pomnik przyrody na terenie Nadleśnictwa Elbląg

Autor zdjęcia: Jolanta Zielińska

Wysoczyzna Elbląska zaskakuje tajemniczymi leśnymi ścieżkami i panoramicznymi widokami. Liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie wzgórza między Elblągiem a Tolkmickiem, dlatego poświęcamy im cykl „Poznaj Wysoczyznę Elbląską od A do Z!”, który specjalnie dla naszych Czytelników tworzy zespół Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
H jak Hoggo
Hoggo to majestatyczny dąb szypułkowy rosnący na terenie otuliny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Jest to drugi pod względem wieku pomnik przyrody na terenie Nadleśnictwa Elbląg, zaraz po rosnącym w Kadynach Dębie Bażyńskiego. Szacuje się, że żołądź, który dał mu początek, wykiełkował ponad 600 lat temu. Obecnie Hoggo mierzy około 30 m wysokości, a jego obwód wynosi blisko 8 m. Swoje spektakularne wymiary zawdzięcza prawdopodobnie miejscu, w którym przyszło mu rosnąć. Przed laty rósł na otwartej przestrzeni na polach jednego z dawnych podelbląskich majątków. Dziś możemy go podziwiać w środku lasu, jednakże otaczają go znacznie młodsze drzewa.

Badania olbrzyma
Mimo upływu lat Hoggo jest wciąż w świetnej kondycji, co potwierdziły badania przeprowadzone w 2022 roku z inicjatywy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Badania Dębu Hoggo i innych starych, cennych drzew wykonano w ramach projektu „Opieka nad sędziwymi drzewami w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej” (współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie). Ekspertyza dendrologiczna sporządzona w ramach projektu składała się z wizualnej oceny dendrologicznej, badania z użyciem tomografu sonicznego (dźwiękowego, akustycznego) oraz badania stabilności drzewa w gruncie. Wyniki ekspertyzy przedstawiające dokładną ocenę stanu fitosanitarnego drzew zawierały instrukcje ochronne, które pozwolą na jak najdłuższe utrzymanie przy życiu i w dobrej kondycji poddane badaniom pomniki przyrody.
Wynik badania tomografem sonicznym
Fot. źródło: FANGORN Adam Juźwiak
Wynik badania tomografem sonicznym

Legendarny wojownik
Nasz wyjątkowy pomnik przyrody nosi imię Hoggo, z którym to związanych jest wiele legend. Według jednej z nich Hoggo był jednym z dwunastu synów Wajdewuta, władcy ziem położonych na południe od Bałtyku. W dziedzictwie po ojcu otrzymał piękną krainę położoną nad Zalewem Wiślanym. Właśnie tu, na cześć swojej małżonki, założył warownię o nazwie Tolke. Nasz bohater nie doczekał się syna, za to miał trzy córki: Mitę, Kadynę i Pogezanię. Kadyna osiedliła się w pobliżu i jej zawdzięczamy nazwę Kadyny. Mita wraz z mężem pozostała przy ojcu, stąd nazwa dzisiejszego Tolkmicka. Według innej legendy Hoggo był walecznym wojownikiem żeglującym po mitycznych morzach w poszukiwaniu łupów i sławy. Powracał do swego „zamczyska” znajdującego się w Tolkmicku, aby poskromić rozzuchwalonych jego nieobecnością Gigantów.

Czas w las!
Aby dotrzeć do dębu Hoggo, należy jadąc z Elbląga drogą nr 503 w kierunku Tolkmicka skręcić w prawo za Rubnem Wielkim, w aleję starych drzew. Po przejściu około 800 metrów, po prawej stronie alei, rośnie dąb Hoggo. W dotarciu może pomóc nasza aplikacja „Kraina Buka”.

Marta Piekarska
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

A w piątek 12 maja przeczytacie o irysach, czyli bylinach należących do rodziny kosaćcowatych, które możemy podziwiać na Wysoczyźnie Elbląskiej.


Turystyczne Abecadło z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej:

A jak Abegg

B jak bielik

C jak cesarz

D jak dzięcioł

E jak Elbląskie Towarzystwo Starożytności

F jak flora wiosenna

G jak głazy narzutowe

Wysoczyznę Elbląską polecamy zwiedzać przy pomocy aplikacji Kraina Buka. To idealny przewodnik dla wszystkich aktywnych turystów, chcących poznać urokliwe miejsca i zakątki Wysoczyzny Elbląskiej. Aplikacja pokaże najciekawsze miejsca, zabytki, pomniki przyrody i inne okoliczne atrakcje do odkrycia w trakcie urlopu lub wolnego weekendu. Zeskanuj kod QR, by pobrać aplikację na swój telefon.