Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

2023-04-29 12:11:44(ost. akt: 2023-07-03 09:47:39)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od soboty zostanie otwarty dla żeglugi po zimowej przerwie Kanał Elbląski — podały Wody Polskie. Tuż przed sezonem ze szlaku trzeba było usunąć "pływające wyspy", czyli kępy roślinności, które zatarasowały koryto kanału od strony jeziora Drużno. O otwarciu drogi wodnej Kanału Elbląskiego z unikatowym systemem zabytkowych pochylni, kanałów Dobrzyckiego i Ostródzkiego oraz śluz systemu Jezioraka i jeziora Drwęckiego, poinformował w komunikacie nawigacyjnym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku.
Jak przekazał rzecznik RZGW Bogusław Pinkiewicz, w połowie kwietnia cały szlak został oznakowany przy użyciu ok. tysiąca boi i pław oraz ponad setki znaków brzegowych. Sprawność mechanizmów wszystkich pięciu pochylni i czterech śluz sprawdził po zimowej przerwie Transportowy Dozór Techniczny.

Okazało się jednak, że tuż przed startem sezonu żeglugowego z koryta kanału trzeba było usunąć nietypowe przeszkody.

—Wiatry wepchnęły do końcowego odcinka kanału pływające wyspy roślinności z jeziora Drużno. Musieliśmy wyciągnąć je z wody przy użyciu koparek — wyjaśnił Pinkiewicz.

Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych dróg wodnych w woj. warmińsko-mazurskim. W zeszłym roku przez wszystkie pochylnie przeprawiono się blisko 19 tys. razy.

— Liczymy na pojawienie się już w trakcie majówki dużej liczby turystów, zwłaszcza na pochylniach. Zaczyna pływać żegluga pasażerska, a pewnie i pierwsi żeglarze wyruszą na szlak — powiedział rzecznik RZGW w Gdańsku.

Przez ostatnie trzy lata — na podstawie decyzji ministra infrastruktury — nie obowiązywały opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni. W tym roku zostają one przywrócone.

Od soboty wyrusza na trasy biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. Przed rokiem przewiozła w sumie ponad 60 tys. osób.

— Długi weekend majowy zapowiada się optymistycznie, jeśli chodzi o zainteresowanie rejsami ze strony turystów. Liczymy, że pogoda dopisze i pasażerowie będą zadowoleni — powiedziała Anna Kościukiewicz-Skorupa z Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem — w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach.

Statki turystyczne i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.