Warto przeczytać: Lech Słodownik „Spacerkiem po Elblągu”

2023-08-07 06:00:00(ost. akt: 2023-08-06 14:22:55)

Autor zdjęcia: EG

„Spacerkiem po Elblągu” to owoc ciężkiej, 11-letniej pracy Lecha Słodownika. Autor zabiera nas na spacer po mieście pełnym historii i ciekawostek. Ta ponad 1000-stronicowa książka po dziesięciu dniach od wydania została białym krukiem.
Jest to najnowsza publikacja w dorobku Lecha Słodownika – historyka, regionalisty, badacza i popularyzatora dziejów Elbląga. Zamyka ona trylogię „rychlicko-pasłęcko-elbląską”, w której skład wchodzą również „Rychliki. 700-lecie (1310-2010) z dziejów wsi i okolic” z 2010 roku oraz „Dawne wsie pasłęckie i elbląskie” z 2021 roku. To nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim opowieści mieszkańców. Nie brakuje w książce również osobistych refleksji i spostrzeżeń autora, który aktywnie uczestniczył w wielu wydarzeniach społecznych i politycznych Elbląga.

Lech Słodownik urodził się w 1953 roku w Pasłęku, a swoje dzieciństwo i młodość spędził w Rychlikach. W latach 1972-1977 r. studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a latach 1977-1996 pełnił funkcję oficera w resorcie spraw wewnętrznych. Z Elblągiem jest związany od lat 60. XX wieku, gdzie mieszka po dziś dzień. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Elblągu oraz Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów. Wygłosił wiele referatów (również w Niemczech) na temat zasobów naukowych Biblioteki Elbląskiej, zawartości programów Gimnazjum Elbląskiego, działalności Ferdynanda Schichaua, tradycji morskich oraz śladów napoleońskich w Elblągu i okolicy. Jego specjalnością jest popularyzacja lokalnej historii poprzez opracowywanie biografii elblążan żyjących przez 1945 r., nawiązywanie kontaktów z dawnymi mieszkańcami Elbląga i okolic oraz budowanie współczesnej tożsamości kulturowej elblążan. Odkrył również jedyny do tej pory wizerunek inż. Georga Jakuba Steenke, budowniczego Kanału Elbląskiego, a także stworzył reportaż na temat „elbląskich korzeni rodzinnych” Kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Za swoje zasługi otrzymał w 2008 roku Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Elbląga oraz w 2017 roku Nagrodę kulturalną Starosty Elbląskiego.


Książka „Spacerkiem po Elblągu” powstawała przez 11 lat. Lech Słodownik zebrał w niej wszystkie 358 artykułów, które publikował na łamach „Dziennika Elbląskiego” przez 7 lat, propagując ciekawostki związane z miastem, poszczególnymi ulicami i postaciami, które zasłużyły się dla Elbląga. W publikacji teksty te zostały zaktualizowane i podzielone na 20 tematycznych części. Dzięki czytelnikom, którzy dokonali przedpłat, książka mogła ujrzeć światło dzienne już pod koniec stycznia tego roku. Jest to bardzo obszerna publikacja, ponieważ liczy ona 1060 stron, ok. 2500 nazwisk w indeksie osobowym, dziesiątki mało znanych i nieznanych ilustracji, zdjęć oraz szkiców. Ponieważ teksty w książce mają charakter artykułów, które dodatkowo składają się ze śródtytułów i ilustracji, to czyta się je szybko i przyjemnie. Autor przy wybieraniu tematów inspirował się bieżącymi wydarzeniami i nawiązywał do podobnych faktów z dziejów dawnego Elbląga. „Spacerkiem po Elblągu” obejmuje różne tematy, takie jak najważniejsze budowle historyczne, znani elblążanie, historię ulic Starego Miasta i nie tylko, szkoły, instytucje, zakłady przemysłowe, obiekty sakralne i religijne, zwyczaje i tradycje, a nawet dowcipy czy sytuacje z codziennego życia mieszkańców. Słowem – każdy znajdzie w tej książce dla siebie coś ciekawego.

Agata Tupaj
Fot. Lech Słodownik