Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o świadczenie 500+? Jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze?

2023-05-22 18:06:29(ost. akt: 2023-07-02 06:08:32)

Autor zdjęcia: Pixabay

Przez trzy miesiące przyjmowania wniosków, na Warmii i Mazurach rodzice złożyli ponad 133 tys. wniosków. Tylko do końca maja trwa obecny okres świadczeniowy na 500+. Od 1 lutego trwa nabór wniosków na nowy okres 2023/2024. Wnioski można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, min za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.
Wnioski można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, min za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.

Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

— Z wniosków, które napłynęły widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo — i każdy z rodziców otrzymuje 250 złotych — wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Innymi, często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są także literówki. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego.

— Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów — dodaje rzeczniczka.