Elbląg: Chciał kupić wirtualny element gry, by mieć więcej punktów w internetowym świecie. Stracił 3 tys. zł

2023-05-23 15:31:11(ost. akt: 2023-07-02 06:06:18)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

O oszustwach piszemy z dwóch powodów: pierwszy to taki, aby pokazać mechanizm oszustwa i ostrzec innych, którzy go jeszcze nie znają, drugiego powodu akurat nie pamiętam, ale ten pierwszy jest na tyle ważny, aby o nich pisać i informować na wszystkie możliwe sposoby.
W ciągu minionej doby przyjęliśmy dwa zgłoszenia o takich sytuacjach. Jedno miało miejsce w firmie, gdzie na służbową pocztę oszust przysłał wiadomość. Podawał się w niej za pracownika i zgłaszał potrzebę… i tu uwaga: zmiany numeru konta. W ten sposób chciał wyłudzić kwotę ponad 4 tysięcy złotych, która to miała być przelana na to właśnie nowe konto. Na szczęście mail od „pracownika” nie wzbudził zaufania i do przelewu nie doszło.

Inna sytuacja, która miała miejsce to oszustwo podczas zakupu… wirtualnego elementu gry. Czyli takiego, którego fizycznie nie mamy (miecz, dodatkowa zbroja, kolejne życie albo magiczny eliksir), a który to może występować w komputerowej grze, o ile go kupimy. Tu na taki fałszywy zakup dał się nabrać pewien 18-latek, który podczas transakcji posłużył się kodem blik i… stracił z konta ponad 3 tysiące złotych. Trudna sytuacja, bo po pierwsze związana z utratą prawdziwych pieniędzy, a także brakiem dodatkowych punktów w świecie wirtualnej gry… Sprawa trafiła na policję.

Drugi ważny powód, dla którego piszemy o oszustwach a o którym czasem zapominamy to ten, że oszustwo… może dotyczyć każdego z nas.

KMP Elbląg