Rozpoczęła się wymiana tablic z napisem Kaliningrad na Królewiec

2023-05-31 13:43:45(ost. akt: 2023-05-31 13:45:36)
Na drodze 51 koło Dywit (powiat olsztyński) jest już nowa tablica z napisem Królewiec

Na drodze 51 koło Dywit (powiat olsztyński) jest już nowa tablica z napisem Królewiec

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Drogowcy zaczęli już wymianę tablic drogowych z napisem Kaliningrad na Królewiec. To pokłosie decyzji Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która zamiast nazwy Kaliningrad zaleciła stosowanie wyłącznie polskiej nazwy Królewiec i odpowiednio obwód królewiecki.
Rosyjska nazwa miasta pochodzi od nazwiska Michaiła Kalinina, który jest współodpowiedzialny za zbrodnię katyńską.

Nowe tablice z nazwą "Królewiec" zamontowano już koło Dywit i w Dobrym Mieście przy drodze krajowej nr 51 oraz w Wozławkach i Lutrach przy drodze krajowej nr 57.

— W naszym województwie jest 26 tablic przy drogach krajowych, gdzie występuje nazwa Kaliningrad — powiedział nam Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA. — Do wymiany jest 14 tablic, bo są już stare, a na pozostałych 12 zostanie skorygowana treść poprzez naklejenie nowej nazwy Królewiec.

Tak właśnie zrobili drogowcy w Dywitach, zaklejając starą nazwę nową. I trzeba naprawdę się dobrze przyjrzeć, by dostrzec nową folię. Wymiana tablic ma zakończyć się w czerwcu.

Nadal jednak nie wiadomo, co z nazwami innych miast w obwodzie królewieckim, które też mają nasze odpowiedniki. Zdaniem Tadeusza Baryły z Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie Komisja powinna wydać zalecenie używania także polskich nazw innych miejscowości, które leżą w obwodzie królewieckim. Bo skoro mamy Królewiec, to dlaczego mamy używać na przykład rosyjskiej nazwy Czerniachowsk, a nie polskiej Wystruć, czy Mamonowo, a nie Święta Siekierka?

am