Elektrociepłownia w Elblągu chce całkowicie zrezygnować z węgla. Spółka przygotowuje się do budowy kolejnego źródła ciepła zasilanego gazem ziemnym

2023-06-12 14:19:37(ost. akt: 2023-07-02 05:57:24)
Blok biomasowy BB20p, pracujący w podstawie m.s.c. w Elblągu

Blok biomasowy BB20p, pracujący w podstawie m.s.c. w Elblągu

Autor zdjęcia: Grupa Energa

Energa Kogeneracja planuje do końca tego roku wyłonić w Elblągu generalnego wykonawcę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 MWt (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna) - poinformowała spółka.
— Energa Kogeneracja (EKO) z Grupy ORLEN kontynuuje program inwestycyjny w Elektrociepłowni Elbląg. Do końca tego roku spółka planuje wyłonić generalnego wykonawcę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 MWt (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna — poinformowała w komunikacie spółka Energa Kogeneracja.

Dodała, że dzięki prowadzonej transformacji EC Elbląg zakończy produkcję ciepła na potrzeby odbiorców w Elblągu z użyciem węgla.

Jak wskazano, po wyłonieniu wykonawcy będzie on miał półtora roku (od momentu wejścia w życie kontraktu) na realizację inwestycji i przekazanie jej do eksploatacji.

— Oprócz budowy kogeneracyjnego układu trzech silników spalinowych (ok. 10 MW każdy), zadaniem wyłonionej w przetargu firmy będzie też świadczenie usług serwisowych przez okres 10 lat. Budowa układu kogeneracyjnego realizowana będzie w formule EPC, czyli "pod klucz" — dodano.

Według szacunków układ kogeneracyjny trzech silników gazowych może w ciągu roku dostarczyć do miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu ok. 500 tys. GJ ciepła.

Planowany do realizacji blok silników gazowych (BSG) to drugie źródło gazowe, jakie ma powstać w EC Elbląg w ramach trwającego od 2020 roku programu inwestycyjnego. Pierwszym była oddana do eksploatacji w 2022 r. kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy ok. 114 MWt. Oba te źródła gazowe, wraz z wybudowanym w 2014 r. blokiem biomasowym BB20p o mocy ciepłowniczej 42 MWt, stanowić będą nową, docelową strukturę źródeł produkcji ciepła w mieście.

— Rola ostatniego kotła węglowego, który pozostaje jeszcze w dyspozycji na terenie elbląskiej elektrociepłowni, sprowadzi się jedynie do pełnienia funkcji źródła rezerwowego — a i to tylko do końca 2024 roku. Od tego momentu miks paliwowy EC Elbląg oparty będzie wyłącznie na biomasie i gazie ziemnym — podkreślono.