Pierwszy weekend wakacji i utonięcie na Mierzei Wiślanej. Jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą? Trzeba znać te zasady

2023-06-26 17:29:52(ost. akt: 2023-06-26 16:12:30)
Najczęstszą przyczyną utonięć w naszym kraju jest brawura, przecenianie swoich możliwości, kąpiel w miejscach zabronionych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu.

Najczęstszą przyczyną utonięć w naszym kraju jest brawura, przecenianie swoich możliwości, kąpiel w miejscach zabronionych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu.

Autor zdjęcia: Policja Pomorska

Za nami pierwszy wakacyjny weekend, który przyniósł ze sobą tragiczną wiadomość znad morza. W niedzielę 25 czerwca w miejscowości Jantar na Mierzei Wiślanej zginął 37-letni mężczyzna. Policja apeluje o rozsądek, tragiczny w skutkach wypadek może spowodować chwila nieuwagi. Jak spędzić bezpieczne wakacje nad wodą? Trzeba znać poniższe zasady i o nich pamiętać.
Tragiczne wiadomości przekazały służby w miniony weekend. W niedzielę 25 czerwca po godzinie 14 Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim otrzymała informację o 37-latku, który zniknął pod wodą.

Pierwszy weekend wakacji. Utonięcie w miejscowości Jantar. Nie żyje 37-letni mężczyzna


Do miejscowości Jantar przybyli policjanci i służby ratunkowe, po ponad godzinnych poszukiwaniach z morza wyłowiono poszukiwanego 37-latka. Niestety mimo akcji reanimacyjnej, mężczyzna zmarł.

— Jak się okazało, mimo kilku ostrzeżeń ratowników WOPR mężczyzna ignorował ich uwagi i wychodził poza boje, gdzie stracił grunt pod nogami, a bardzo silne prądy i brak umiejętności pływania nie pozwoliły mu wrócić o własnych siłach na brzeg. Do zdarzenia doszło już na fragmencie niestrzeżonego kąpieliska. Na miejscu służby ratunkowe prowadziły intensywne poszukiwania mężczyzny. Niestety po ponad godzinie z morza został wyłowiony 37-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa łódzkiego. Na miejscu trwała reanimacja mężczyzny, która nie przyniosła skutku — przekazała nowodworska policja.

Fot. PSP NGD


Funkcjonariusze apelują: — Woda może być śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza jeżeli korzystamy z niej w sposób nieodpowiedzialny. Najczęstszą przyczyną utonięć w naszym kraju jest brawura, przecenianie swoich możliwości, kąpiel w miejscach zabronionych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu.Bezpieczne wakacje nad wodą. Zasady, o których musisz pamiętać


Bezpieczeństwo nad wodą podczas wakacji jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia. Przestrzeganie zasad minimalizuje ryzyko utonięć i wypadków. O czym warto pamiętać? Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

1. Kąp się tylko w miejscach strzeżonych, nie wchodź do wody tam, gdzie jest to zabronione.

2. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Jeżeli wchodzisz do wody z dzieckiem, upewnij się, że ma na sobie kamizelkę ratunkową lub specjalne rękawki.

3. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.

4. Przed wejściem do wody unikaj spożywania obfitych posiłków. Nie wchodź do wody zaraz po jedzeniu, przed kąpielą najlepiej zaczekać 30 minut.

5. Nie wchodź do wody po dłuższym pobycie na słońcu, zmocz ciało stopniowo, by uniknąć szoku termicznego.

6. Skoki "na główkę" ćwicz tylko na basenie, nigdy nie masz pewności co do dna naturalnego zbiornika, lepiej nie ryzykować.

7. Stosuj się do poleceń ratowników, przestrzegaj regulaminu kąpieliska.

8. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, wybierając się w dłuższą trasę, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany, uprzedź bliskich, płyń w towarzystwie, lub skorzystaj z asekuracji.

9. Zwracaj uwagę na osobowy wokół ciebie, może się okazać, że ktoś potrzebuje pomocy. Pomóż w granicach własnych możliwości, a jeżeli nie czujesz się na siłach, zgłoś zdarzenie innym osobom i ratownikom.

10. Wypływasz rowerem wodnym, łodzią lub korzystasz z innego sprzętu? Bez względu na swoje umiejętności, nie zapominaj o kamizelce ratunkowej.

11. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy.

13. Dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

14. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

JAK POMÓC OSOBIE TONĄCEJ?


• wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112
• rzuć tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie, np. gumową piłkę, materac, koło, kij, w ostateczności nawet ubranie
• jeśli potrafisz, idź lub płyń tonącemu na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie
• podpłyń do tonącego od tyłu, by uniemożliwić mu chwyty, które mogłyby ograniczyć Twoje ruchy
• na pierwszym miejscu stawiaj zawsze swoje bezpieczeństwo! Martwy ratownik nikogo już nie uratuje
• jeśli nie potrafisz ratować tonącej osoby, zapamiętaj miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać je ratownikom.

Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności i nie czujesz się bezpiecznie – nie wchodź do wody. Nie ratuj też tonącego bez asysty innych osób.
Gdy poszkodowany jest już wyciągnięty na brzeg:


Połóż go na twardym podłożu na wznak i sprawdź, czy jest przytomny – czy reaguje na głos, ból. Jeżeli nie reaguje:
• Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, a następnie sprawdź, czy oddycha. Połóż jedną rękę na jego czole, a drugą pod brodą i odchyl jego głowę do tyłu. Pochyl się nad jego twarzą i spróbuj poczuć oddech. Przez 10 sekund patrz na klatkę piersiową, sprawdzając, czy się porusza.
• Jeżeli poszkodowany wciąż nie oddycha – zrób 5 wdechów przez maseczkę lub inne zabezpieczenie, a potem rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Wykonaj 30 mocnych uciśnięć – połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i uciskaj nadgarstkami na głębokość 5-6 cm.
• Wykonaj 2 wdechy i powtórz 30 uciśnięć klatki piersiowej.
Z dróg pokarmowych może ulewać się treść pokarmowa. Obróć wtedy poszkodowanego na bok – z utrzymaniem głowy też na boku. Czynności ratunkowe kontynuuj do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:


• Do kąpieli wybieraj zawsze miejsca bezpieczne, strzeżone przez ratownika.
• Do wody wchodź powoli, aby przez nagłą różnicę temperatur nie wywołać skurczu serca.
• Nie wchodź do wody, gdy odczuwasz zmęczenie czy głód lub po spożyciu alkoholu.
• Nie skacz do wody, gdy nie znasz jej głębokości i nie wiesz, co się w niej znajduje.
• Nie lekceważ tablic informacyjnych o stanie wody i kąpieliska.