PKP Intercity: połączenie biznesu i nauki daje silny efekt synergii

2023-06-07 15:47:31(ost. akt: 2023-06-27 09:11:07)   Artykuł promocyjny

Autor zdjęcia: PAP/S.Leszczynski

Połączenie środowiska biznesu i nauki daje bardzo silny, dobry efekt synergii – wskazywał Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w III Kongresie Rozwoju Kolei – Przyszłość i Perspektywy w Warszawie. Podkreślił, że spółka stawia na współpracę ze szkołami wyższymi zarówno w zakresie prac badawczo rozwojowych, jak i projektów edukacyjnych.
Artur Resmer wyliczał zalety współpracy spółki ze środowiskiem akademickim. „PKP Intercity jest dużym przedsiębiorstwem usługowym, które reprezentuje ciekawy punkt widzenia biznesowego. Natomiast szkoły wyższe to jest kuźnia talentów, która dostarcza młode osoby, studentów z bardzo dobrym, rzetelnym podłożem teoretycznym. I połączenie tych dwóch środowisk daje bardzo silny, dobry efekt synergii” – stwierdził Resmer.

Dodał, że w ostatnim czasie spółka PKP Intercity podpisała umowy z sześcioma szkołami wyższymi: Politechniką Warszawską, Politechniką Krakowską, Politechniką Wrocławską, Politechniką Śląską, Akademią Leona Koźmińskiego i Wojskową Akademią Techniczną, z którymi realizuje różnego rodzaju projekty. Ich efektem są m.in. wspólne działania badawczo-rozwojowe. Uczelnie przygotowują też analizy i rekomendacje, które są wykorzystywane przez spółkę.

„Nasi pracownicy korzystają ze studiów przygotowanych przez szkoły wyższe i są to różnego rodzaju kursy dualne, to są studia podyplomowe, ale również studenci przychodzą do nas na staże, na praktyki” – wyjaśnił Resmer.

Artur Resmer przypomniał też, że spółka PKP Intercity realizuje wiele dużych inwestycji. Są to przedsięwzięcia związane przede wszystkim z zakupem nowoczesnego taboru, które wymagają odpowiednio dostosowanych źródeł finansowania. Sposobem na finansowanie dużych zakupów taborowych są m.in. umowy z bankami na możliwość emisji obligacji na kwotę 2,5 mld zł, ale również długoterminowe umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

„Oczywiście szukamy takich źródeł finansowania, które są najtańsze, najbardziej efektywne i tutaj korzystamy z programów pomocowych Unii Europejskiej. Mamy dwa projekty, które są obecnie realizowane. Wykorzystaliśmy już ponad 900 mln zł, a do wykorzystania zostało nam jeszcze 100 mln zł” – zaznaczył Resmer. Wspomniał też, że oprócz projektów realizowanych z programu Infrastruktura i Środowisko, spółka liczy na środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy.

Artur Resmer zaznaczył, że w dobrym funkcjonowaniu spółki ważne jest obserwowanie rynku i całego otoczenia biznesu, bo to pozwala na skuteczne przewidywanie przyszłości. Przypomniał, że w okresie pandemii, mimo załamania gospodarki, spółka PKP Intercity postawiła na inwestycje i dzięki temu pierwszy kwartał tego roku był najlepszym kwartałem w historii spółki pod względem liczby przewiezionych pasażerów, natomiast ostatni miesiąc to był najlepszy maj w historii spółki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom