Braniewo: 100-lecie redemptorystów na Warmii [Zdjęcia]

2023-06-28 14:24:32(ost. akt: 2023-07-02 05:41:06)

Autor zdjęcia: Michał Gzowski/ Facebook

W tym roku redemptoryści z Braniewa przeżywają jubileusz 100-lecia założenia klasztoru i pracy duszpasterskiej w tym świętym miejscu cudu.
Historia Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Braniewie związana jest z historią Cudownego Obrazu – Tronu Łaski – przedstawia on Boga Ojca, trzymającego w rozpostartych ramionach rozpięte na krzyżu martwe ciało Syna. Obok znajdują się dwa klęczące i adorujące anioły, wyżej również dwie głowy aniołów, księżyc, słońce oraz Duch Święty.

– W 1625 roku, kiedy miejscowy malarz – prawdopodobnie o nazwisku Messer – namalował obraz przedstawiający Trójcę Świętą. Obraz ten został zawieszony na dębie, na terenie, który należał do jezuitów. 9 lipca 1626 r. w czasie najazdu szwedzkiego trzech żołnierzy szwedzkich postanowiło zabawić się strzelaniem do obrazu Trójcy Świętej, który wisiał na pobliskim drzewie. Kiedy kule przeszyły obraz, z otworów popłynęła krew. Trzy kule przeszyły obraz. Wieść o cudzie natychmiast rozeszła się po okolicy. Dotarła również do stacjonującego w pobliskich Rogitach, królewicza Władysława, późniejszego króla Polski. Na jego życzenie obraz został przewieziony do polskiego obozu, a następnie odesłany do Warszawy. Miejsce, w którym do tej pory się znajdował, stało się celem licznych pielgrzymek i modlitw wiernych. Obraz wkrótce powrócił do Braniewa i 12 października 1672 roku uroczyście wniesiono go do wybudowanej na przedmieściach nowej kaplicy. Od tej pory przy cudownym obrazie miało miejsce wiele uzdrowień, a do sanktuarium przybywały liczne pielgrzymki i procesje. Miejsce to było często nawiedzane przez pielgrzymów, uznano więc, że wymaga bardziej godnej oprawy. Stąd decyzja o rozbudowaniu niewielkiej kaplicy do rozmiarów kościoła. W 1923 roku kustoszami Sanktuarium zostali niemieccy redemptoryści, którzy zapoczątkowali nowy okres w dziejach świątyni. Zbudowali klasztor, którego budynek nawiązuje charakterem do bryły kościoła w kształcie krzyża, odnowili świątynię oraz rozpropagowali kult cudownego obrazu. Po roku 1945 kościół przejęli polscy redemptoryści. Odbudowali zniszczony klasztor i odrestaurowali sanktuarium. Odnowiono organy, które w czasie wojny bardzo ucierpiały. Naprawiono kopułę uszkodzoną przez pociski. Jest to jeden z dwóch kościołów w Braniewie, które przetrwały II wojnę światową, zachowane są w nim wszystkie ołtarze, organy, ambona i inne zabytki. Dziś po latach remontów i konserwacji sanktuarium wygląda niemal tak samo, jak dwa wieki temu. W ogrodzie klasztornym warto zobaczyć Drogę Krzyżową, której budowę rozpoczęto w 2000 roku z ofiar pieniężnych parafian i dobrodziejów, jako ich wotum wdzięczności za Rok Jubileuszowy – czytamy na stronie braniewskiego sanktuarium – czytamy na stronie braniewskiego sanktuarium.

W tym roku redemptoryści z Braniewa przeżywają swój jubileusz 100-lecia założenia naszego klasztoru i pracy duszpasterskiej w tym świętym miejscu cudu. W miniony wtorek 27 czerwca w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego i Ojca Prowincjała Dariusza Paszyńskiego, odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, a następnie piknik muzyczno-kulinarny dla wszystkich mieszkańców Braniewa.