12 dni. Tyle czeka się w Elblągu na rezonans magnetyczny. To najkrócej w całym województwie warmińsko-mazurskim

2023-06-29 13:45:16(ost. akt: 2023-07-02 05:39:22)
Pacjenci w województwie warmińsko-mazurskim czekają 45 dni na rezonans magnetyczny i 30 na tomografię komputerową!
Szybka diagnostyka jest niezwykle istotna, szczególnie w chorobie nowotworowej. Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu województwach czas oczekiwania na wykonanie badań obrazowych przekracza 30 dni.

— Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych, spora część z nich wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również kolejki — długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną czy badania obrazowe — mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.


Niestety ostatnie wyniki zebrane przez Alivia nie napawają optymizmem. Średni czas oczekiwania w kraju w trybie normalnym na rezonans magnetyczny to 75 dni, na badanie PET-CT 42 dni, a na tomografię komputerową 32 dni.

— Czas oczekiwania na wykonanie badań w ramach NFZ jest bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym szpitalu może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc, że w innym ośrodku w tym samym województwie może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse na wyzdrowienie — mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.


W woj. warmińsko-mazurskim 30 dni na tomografię, 45 na rezonans

Nowe dane pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie warmińsko-mazurskim średnio 30 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym skraca się średnio do 21 dni.

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 45 dni. Najdłuższa kolejka jest w Olsztynie i sięga 120 dni, a najkrótsza w Elblągu - 12 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 29 dni.

W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie warmińsko-mazurskim w trybie zwykłym i pilnym wynosi tyle samo - 19 dni.

Powyższe dane dotyczą czasu oczekiwania na badania w maju 2023 roku.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Nie płać za badanie, skoro płacisz składkę NFZ

W Polsce nie istnieje tzw. rejonizacja odnośnie do miejsca wykonywania badań czy odbywania wizyty lekarskiej.

Zanim chory podejmie decyzję o wykonaniu badania prywatnie, warto sprawdzić jaki czas oczekiwania w ramach NFZ jest w innych placówkach medycznych w okolicy.

Onkofundacji Alivia