Aniołowo zaprasza na Zlot Miłośników Aniołów. Będzie parada i anielskie ruchańce

2023-07-07 15:38:44(ost. akt: 2023-07-07 15:41:07)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Są w kalendarzu imprez powiatu elbląskiego takie wydarzenia, które co roku cieszą się ogromną popularnością. Jednym z nich niewątpliwie jest Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie, którego 18. edycja odbędzie się już w ten weekend. Jedno jest pewne — będzie wesoło i smacznie.
Aniołowo to niewielka wieś, która — według legendy — powstała, kiedy Bóg, zmęczony tworzeniem świata, zasnął, a wówczas do działania przystąpiły aniołki. Beztrosko się bawiąc, usypywały górki, kopały dołki, aż wreszcie powstał malowniczy teren, na którym dziś znajduje się Aniołowo.

Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie, który co roku odbywa się latem, cieszy się rosnącą popularnością. Jakie atrakcje będą towarzyszyć imprezie tym razem? Warsztaty kulinarne i artystyczne, animacje dla dzieci i dorosłych, tematyczne pokazy, smakowity konkurs, występ zespołu „Koneserzy” i grupy „Angels in the fire”.

Fot. Ryszard Biel


Na piątek zaplanowano m.in.: warsztaty kulinarne wypieku chleba, spacer szlakiem aniołów, rozgrywki sołeckie i pokaz strażacki. Sobotnią imprezę rozpocznie o godzinie 14:00 parada uroczyście otwierająca Zlot Miłośników Aniołów — na ten dzień zaplanowano tematyczne pokazy i smakowity konkurs, warsztaty kulinarne i artystyczne, animacje dla dorosłych i dzieci oraz występy.

Wszystko wskazuje na to, że Aniołowo po raz kolejny zapewni swoim gościom wyjątkową atmosferę — będzie wesoło, rodzinnie i pysznie — a to za sprawą ruchańców, które najlepiej smakują w Aniołowie.

Fot. Ryszard Biel


Drożdżowe ruchańce z Aniołowa


Pączki? Nie, to coś o niebo lepszego — anielskie ruchańce! Są lekko podłużne, złociście wysmażone i posypane cukrem pudrem. Pierwszy gryz i pierwsza myśl — niebo w gębie — kremowe, puszyste, sprężyste ciasto i chrupiąca skórka — coś pysznego. Anielski ruchaniec najlepiej smakuje tam, skąd się wywodzi — w Aniołowie.

Aniołowo to wieś leżąca na terenie gminy Pasłęk, gdzie rokrocznie odbywa się wyjątkowa impreza — Zlot Miłośników Aniołów — każdy, kto już w niej uczestniczył, na pewno potwierdzi, że ruchańce smakują tam naprawdę anielsko.

Fot. Ryszard Biel


Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że ruchańce z Aniołowa pod Pasłękiem pojawiły się nawet w programie telewizyjnym „Milionerzy” — w roku 2018 pytanie o ten anielski przysmak usłyszał pan Wojciech z Krosna. Było warte aż 75 tysięcy złotych i brzmiało: „Czym są znane na Warmii anielskie ruchańce?”. Uczestnik programu przyznał od razu, że nie ma pojęcia, a odpowiedzi: wiejskie potańcówki; ludowe skrzypce; buduarowe zabawy; drożdżowe racuchy — nie stanowiły dla niego żadnej podpowiedzi. Pan Wojciech skłaniał się ku odpowiedzi „wiejskie potańcówki”. Wykorzystując koło ratunkowe, zadzwonił do swojego taty, który typował za to odpowiedź B — „ludowe skrzypce”. Z pomocą uczestnikowi programu przyszło kolejne koło — padło na pół na pół, a z planszy zniknęły obstawiane przez ojca i syna odpowiedzi. Jednak dopiero trzecie koło ratunkowe — podpowiedź publiczności, która w 70 procentach zagłosowała za opcją „drożdżowe racuchy”, przekonała pana Wojciecha do podjęcia właściwej decyzji, dzięki której zdobył 75 tysięcy złotych.

— Ruchańce to inaczej racuchy. Drożdżowe ciasto wrzucone na rozgrzany olej tańczy i skwierczy. Stąd nazwa ruchańce. Są pyszne. Mają miękkie, puszyste i sprężyste ciasto oraz lekko chrupiącą skórkę. Charakteryzuje je wyrazisty zapach smażonego ciasta drożdżowego. Są też niezwykle proste w wykonaniu, ale jednak najlepiej smakują w Aniołowie — wyjaśnia Halina Cieśla, prezeska Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”.

Anielskie ruchańce towarzyszyły dawniej hucznym obchodom ostatków na terenach Aniołowa, stanowią element warmińskich zwyczajów, a w 2018 roku trafiły na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
— Tradycja to najcenniejsze co mamy. Szanujmy ją więc — podkreśla Halina Cieśla z Aniołowa, a oto jej przepis na anielskie ruchańce: — Składniki to: 1 kg dobrej gatunkowo mąki, 5-6 dkg drożdży, 6 jajek (osobno żółtka i białka), ok. 3/4 szklanki cukru, cukier waniliowy (do środka i do posypania usmażonych ruchańców), pół kostki roztopionego masła (ciepłego), ok. pół litra mleka, cukier puder do posypania — wylicza pani Halina.

I wyjaśnia, jak zrobić anielskie ruchańce: — Ciasto trzeba dobrze wyrobić, pod sam koniec dodając ubite białka i oczywiście trochę anielskiej duszy. Łyżką kładziemy je na gorący "głęboki" tłuszcz i smażymy z obu stron na złocisty kolor. Ruchańce wykładamy na papierowe ręczniki, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu i posypujemy cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

Fot. Ryszard Biel


XVIII Zlot Miłośników Aniołów. Program:


Piątek, 7 lipca godz. 18:00 – 22:00

- warsztaty kulinarne wypieku chleba

- spacer szlakiem aniołów

- rozgrywki sołeckie

- pokaz strażacki

- kolacja integracyjna


Dzień Główny, sobota 8 lipca

- 14.00 uroczysta parada

- tematyczne pokazy i smakowity konkurs

- warsztaty kulinarne „anielskie ruchańce”

- warsztaty tworzenia aniołów

- diabelskie igraszki dla dorosłych i dzieci

- 20:00 występ zespołu „Koneserzy”

- 22:30 pokaz grupy "Angels in the fire"