Starosta elbląski Maciej Romanowski przyznaje, że w jego pracy najważniejszy jest człowiek

2023-07-08 06:06:54(ost. akt: 2023-07-08 06:09:57)
Otrzymane wyróżnienie to dodatkowy zastrzyk energii, który tak bardzo jest potrzebny dla dzisiejszych samorządowców — mówi Maciej Romanowski

Otrzymane wyróżnienie to dodatkowy zastrzyk energii, który tak bardzo jest potrzebny dla dzisiejszych samorządowców — mówi Maciej Romanowski

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Co zdaniem starosty elbląskiego jest podstawą w kontaktach z mieszkańcami? — Myślę, że wyrobienie sobie przez samorządowca opinii człowieka wiarygodnego i skutecznego. Nasza praca to misja i służba. Jeśli lokalny polityk tak rozumie swoją pracę, to na pewno w dłuższym dystansie musi być skazany na sukces — odpowiada Maciej Romanowski.
— Panie starosto, został pan wyróżniony nagrodą specjalną przez kapitułę plebiscytu na najpopularniejszego samorządowca Warmii i Mazur, która została panu wręczona podczas tegorocznego Kongresu Przyszłości. Co dla pana oznacza takie wyróżnienie?
— To bardzo sympatyczna i miła chwila. Zewnętrzna, obiektywna ocena dotychczasowych działań i projektów. Na pewno też dodatkowy zastrzyk energii, który tak bardzo jest potrzebny dla dzisiejszych samorządowców. Więc chyba jest to akceptacja drogi, którą od lat podążam.

— Nie pracuje pan w samorządzie od wczoraj. Jak zaczęła się pana przygoda z samorządem?
— Zaczęło się już w szkole podstawowej od Samorządu Uczniowskiego. Na studiach był to już Samorząd Studencki. W szkole podstawowej, gdzie pracowałem zaraz po studiach, przez 9 lat opiekowałem się Samorządem Uczniowskim. Później w szkole średniej pracowałem 6 lat jako wicedyrektor szkoły. Przez dwie kadencje w latach 1994-2002 byłem burmistrzem Pasłęka. W latach 2002-2014 – wicestarostą elbląskim. Aktualnie od 2014 roku do dziś jestem starostą elbląskim.

— Połowa roku 2023 już za nami. Jakie zadania udało się zrealizować?
— W tym roku 15 maja oddaliśmy do użytku nowy oddział w Szpitalu Powiatowym w Pasłęku. To oddział rehabilitacji stacjonarnej na 40 łóżek dla dorosłych i dzieci. Taki mały, przyjazny szpital. To było wielkie wydarzenie, wielkie dzieło za kwotę ponad 9 mln zł. Środki na ten cel pozyskaliśmy od pana Marszałka, z budżetu powiatu elbląskiego i udziału własnego ze środków szpitala.

— Jakie plany na nadchodzący 2024 rok?
— Dwie potężne inwestycje, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne z Rządowego Programu „Polski Ład”, to Termomodernizacja Zespołu Szkół w Pasłęku za około 17 mln zł. Tak naprawdę to kompleksowy remont i wprowadzenie nowych, oszczędnych rozwiązań. Drugi temat inwestycyjny to budowa Hali Sportowo-Widowiskowej przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku za około 15 mln zł. No i mały projekt instalacji fotowoltaicznej na 4 obiektach powiatowych za około 2 mln zł.

Otrzymane wyróżnienie to dodatkowy zastrzyk energii, który tak bardzo jest potrzebny dla dzisiejszych samorządowców — mówi Maciej Romanowski
Fot. archiwum prywatne
Otrzymane wyróżnienie to dodatkowy zastrzyk energii, który tak bardzo jest potrzebny dla dzisiejszych samorządowców — mówi Maciej Romanowski


— Wakacje zapowiadają się na terenie powiatu elbląskiego bardzo ciekawie.
— Latem, w dniach 13-20 sierpnia w Pasłęku odbędzie się impreza bardzo dobrze znana w okolicy — Zawody Balonowe. Pierwsze takie zawody zapoczątkował wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku Bogusław Stankiewicz — osoba o wielu talentach i zainteresowaniach: nauczyciel, fotograf, majsterkowicz, działacz społeczny i sportowym oraz lotnik, który z powietrza, latając motolotnią, uwieczniał na fotografiach piękno swojej gminy. Fotografie te zdobiły potem wiele publikacji poświęconych Pasłękowi, były też prezentowane na wystawach.
Również w sierpniu, ale 18, w Parku Ekologicznym w Pasłęku będą miały miejsce uroczyste obchody Dnia Wojska Polskiego, a 27 sierpnia, również w Pasłęku — z okazji 24. rocznicy powstania powiatu elbląskiego — wystąpi wszystkim dobrze znany Mieczysław Szcześniak. Zwieńczeniem wakacji będą Dożynki Gminno-Powiatowe, które na terenie powiatu elbląskiego odbędą się 2 września w Janowie.

— Jakie są obecnie największe problemy mieszkańców powiatu elbląskiego? Jak je rozwiązywać?
— Aktualnie naszym wspólnym problemem jest brak stabilizacji życiowej, co powoduje wielkie trudności w planowaniu procesów realizacyjnych. A przecież planowanie to przyszłość i podstawa sukcesu. Problemy rozwiązujemy poprzez planowanie realizacji zadań w różnych wariantach lub w ich etapowaniu i długim dystansie dojścia do celów zamierzonych.

— Co dla starosty elbląskiego jest ważne, a co najważniejsze?
— Ważne są remonty dróg i budowy mostów. Ważne są nasze inwestycje i samochody bojowe dla strażaków. Ale najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby oraz oczekiwania. Bezpieczeństwo obywatela na różnych płaszczyznach i różnych dziedzinach, czyste powietrze, zielone krajobrazy i szpital powiatowy, szkoły i domy pomocy społecznej.

— Co motywuje pana do pracy w samorządzie?
— Głównie chęć zmiany rzeczywistości na lepsze. Nowoczesne, ekologiczne, praktyczne rozwiązania. Budowa infrastruktury drogowej, oświatowej i medycznej o najwyższych standardach europejskich.

— A co, zdaniem starosty elbląskiego, jest podstawą w kontaktach z mieszkańcami?
— Myślę, że wyrobienie sobie przez samorządowca opinii człowieka wiarygodnego i skutecznego. Nasza praca to misja i służba. Jeśli lokalny polityk tak rozumie swoją pracę, to na pewno w dłuższym dystansie musi być skazany na sukces.

— A o czym marzy starosta elbląski?
— No właśnie o tej Hali Widowiskowo-Sportowej w Pasłęku, która da powiatowi i miastu wiele możliwości do organizacji wydarzeń sportowych, rozrywkowych, gospodarczych itp.

Rozmawiała Ewelina Gulińska