Jantar, Stegna i Kąty Rybackie. Tu pojawiły się sinice. Kąpieliska zostały zamknięte

2023-07-10 09:42:21(ost. akt: 2023-07-10 08:27:49)
Sinice pojawiły się na kąpieliskach w powiecie nowodworskim: Jantar, Stegna II oraz w Kątach Rybackich

Sinice pojawiły się na kąpieliskach w powiecie nowodworskim: Jantar, Stegna II oraz w Kątach Rybackich

Autor zdjęcia: PAP

W niedzielę zostało zamkniętych sześć kąpielisk w woj. pomorskim z powodu zakwitu sinic. Są to trzy kąpieliska w Gdyni i trzy w powiecie nowodworskim.
Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w niedzielę w południe, że woda w sześciu pomorskich kąpieliskach jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Zamknięte są trzy kąpieliska w Gdyni: Babie Doły, Śródmieście oraz Redłowo. Sinice pojawiły się również na kąpieliskach w powiecie nowodworskim: Jantar, Stegna II oraz w Kątach Rybackich.

Poza wskazanymi sześcioma kąpieliskami w woj. pomorskim, jak wynika z danych zamieszczonych w niedzielę w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie wykryto zakwitu sinic. To oznacza, że w pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w regionie — zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami, można korzystać.

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które, choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

PAP