W obiektywie: XVIII Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie

2023-07-10 13:35:51(ost. akt: 2023-07-10 13:37:10)

Autor zdjęcia: FB: Gustaw Marek Brzezin

Cudowna atmosfera, przepyszne jedzenie, lokalne rękodzieło, muzyka na żywo i dobra zabawa — to wszystko czekało na uczestników i uczestniczki XVIII Zlotu Miłośników Aniołów, który odbył się w minioną sobotę w podelbląskim Aniołowie.
Aniołowo to niewielka miejscowość leżąca w powiecie elbląskim, oddalona o nieco ponad 20 kilometrów od Elbląga. Właśnie tutaj co roku odbywa się Zlot Miłośników Aniołów, podczas którego oferowane są m.in. tradycyjne anielskie ruchańce, czyli wyśmienite drożdżowe racuchy.

Wydarzenie oficjalnie rozpoczęła w minioną sobotę parada z orkiestrą strażacką z Zielonki Pasłęckiej na czele. W Aniołowie na wszystkich gości czekały stoiska z rękodziełem i tradycyjnym jedzeniem przygotowanym nie tylko przez mieszkańców Aniołowa i zaprzyjaźnionych miejscowości — Marianki i Zielonego Grądu.

Największym zainteresowaniem — nie bez powodu — cieszyły się anielskie ruchańce — kremowe, puszyste, sprężyste racuchy z chrupiącą skórką. — Ruchańce to inaczej racuchy. Drożdżowe ciasto wrzucone na rozgrzany olej tańczy i skwierczy. Stąd nazwa ruchańce. Są pyszne. Mają miękkie, puszyste i sprężyste ciasto oraz lekko chrupiącą skórkę. Charakteryzuje je wyrazisty zapach smażonego ciasta drożdżowego. Są też niezwykle proste w wykonaniu, ale jednak najlepiej smakują w Aniołowie — przyznaje Halina Cieśla, prezeska Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”.

W wydarzeniu udział wzięli udział m.in.: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, starosta elbląski Maciej Romanowski, posłanka Elżbieta Gelert, senator Jerzy Wcisła, burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski, który wręczył prezesce Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” specjalną nagrodę i wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, który zapowiedział pomoc dla Aniołowa w zdobyciu środków finansowych na budowę remizy strażackiej dla OSP Aniołowo i świetlicy wiejskiej na terenie miejscowości.

— Spotkania w Aniołowie na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń powiatu elbląskiego. Podczas mojego wystąpienia zaznaczyłem, że rządowe programy powstały dla takich gmin jak Pasłęk, który otrzymał już rządowe wsparcie w wysokości 33 mln zł. Mam nadzieję, że na kolejnym zlocie będziemy mogli świętować przy nowej świetlicy wiejskiej i remizie OSP Aniołowo — przekazuje wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Zlot Miłośników Aniołów uświetnił występ zespołu Wysoczanki z Zalesia, gwiazdą wieczoru był zespół Koneserzy, a jego zwieńczeniem pokaz grupy „Angels in the fire”. Podczas wydarzenia nie brakowało atrakcji dla dużych i małych, w programie znalazły się pokazy tematyczne, warsztaty kulinarne i artystyczne.