W obiektywie: Garmin Iron Triathlon w Elblągu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

2023-07-17 11:59:47(ost. akt: 2023-07-17 12:04:14)
W ubiegły weekend Elbląg gościł ponad 650 zawodników, którzy brali udział we wspaniałym festiwalu sportu. W sobotę odbyły się zawody pływackie AQUA SPEED Open Water Series, a w niedziele siódmy przystanek tegorocznego cyklu Garmin Iron Triathlon. Wśród uczestników znaleźli się pływacy, triathloniści oraz dzieci, którzy zebrali się na Bulwarze Zygmunta Augusta, aby zmierzyć się na różnych trasach. Rywalizację umiliła przepiękna pogoda oraz gorący doping kibiców!
AQUA SPEED OPEN WATER SERIES

W sobotnie popołudnie odbył się wielki finał cyklu AQUA SPEED Open Water Series 2023. Zawody rozegrane zostały w rzece Elbląg, w samym centrum elbląskiej starówki.

Pływacy biorący udział w rywalizacji mieli do wyboru jeden z czterech dystansów: ok. 0,475 km, ok. 0,95 km, ok. 1,9 km oraz ok. 3,8 km. Na wszystkich dystansach zawodnicy rozpoczynali rywalizację od efektownego skoku do wody ze specjalnie przygotowanej platformy.

Imprezą towarzyszącą były zawody dzieci i młodzieży AQUA SPEED Junior Elbląg. Młodzi zawodnicy rywalizowali na jednym z trzech dystansów: 100 m, 200 m i 475 m. Przed zawodami uczestnicy mieli wyjątkową okazję wziąć udział w rozgrzewce z Filipem Zaborowskim - finalistą pływackich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz wielokrotnym Mistrzem Polski.

Na dystansie 0,475KM pierwszy na mecie wśród mężczyzn pojawił się Mateusz Frątczak, zaś pierwszą kobietą była Lena Kozak. Dystans 0,95KM najszybciej ukończył jeden z najlepszych triathlonistów w Polsce Tomasz Marcinek. Ponad dwie minuty później na mecie pojawiła się pierwsza zawodniczka - Julia Zwara. Na dystansie 1,9KM najszybszy w kategorii mężczyzn był Patryk Pawlaczyk, natomiast najszybszą kobietą była Zubel Beata.

TRIATHLONOWA NIEDZIELA

Elbląg był siódmym przystankiem cyklu Garmin Iron Triathlon. Zawody, jak co roku, przyciągnęły rzeszę miłośników triathlonowej rywalizacji. Pływanie podczas zawodów odbyło się w rzece Elbląg. Etap kolarski rozegrany został na superszybkiej i płaskiej trasie, a etap biegowy został poprowadzony uliczkami Starego Miasta.


Podczas zawodów triathloniści mogli rywalizować na jednym z trzech dystansów, zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie:
• 1/2 IM, czyli 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu,
• 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,55 km),
• 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km – 5,275 km).

Najdłuższy dystans całkowicie zdominował Dominik Bogdanowicz, który wyprzedził konkurencji o prawie 9 minut! Na 1/4IM świetną formą wykazał się Tomasz Marcinek, zaś na najkrótszym dystansie zwyciężył Mateusz Wamka. Wśród kobiet na dystansie 1/2IM najszybsza była Aleksandra Krawczyk. Na 1/4IM pierwsza była Agnieszka Gadomska, a rywalizację na najkrótszym dystansie zwyciężyła Agnieszka Kropiewnicka.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi tradycyjnie były zawody biegowe dla najmłodszych – Garmin Junior, które od wielu lat cieszą się w Elblągu ogromną popularnością. Zawody dla dzieci odbyły się na trzech dystansach: 200 m (dla dzieci w wieku 1-7 lat), 500 m (dla dzieci w wieku 8-11 lat), 1000 m (dla dzieci w wieku 12-15 lat).

Zawody w Elblągu przyciągnęły wielu wiernych kibiców triathlonu, którzy na Bulwarze Zygmunta Augusta uważnie śledzili rywalizację i chętnie dopingowali zdeterminowanych zawodników.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. Mamy nadzieję, że zobaczymy się również za rok!

informacja organizatorów