Pomorskie: Jantar, Stegna, Krynica Morska, Kąty Rybackie. Tu kąpieliska są otwarte. Woda jest zdatna do kąpieli

2023-07-24 16:10:39(ost. akt: 2023-07-24 13:56:15)
We wszystkich kąpieliskach w województwie pomorskim nie ma sinic i woda nadaje się do kąpieli

We wszystkich kąpieliskach w województwie pomorskim nie ma sinic i woda nadaje się do kąpieli

Autor zdjęcia: EG

Woda we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim nadaje się do kąpieli — sanepid w poniedziałek w południe nie stwierdził zakwitu sinic.
Według informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w poniedziałek w południe we wszystkich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata w województwie pomorskim, w wodzie nie stwierdzono groźnych dla zdrowia sinic i można z nich bezpiecznie korzystać.

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

PAP