Pijany turysta jechał z synem na jednej hulajnodze. Przewrócili się i trafili do szpitala

2023-08-01 14:22:51(ost. akt: 2023-08-01 14:26:36)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwalne

Po alkoholu nie powinno się wsiadać za kierownicę, nie tylko samochodu. O przykrych konsekwencjach nieodpowiedzialnych zachowań przekonał się mężczyzna, który pod wpływem alkoholu przewoził 11-letniego syna na hulajnodze. Obaj wylądowali w szpitalu.
Sopot. To właśnie tutaj, w poniedziałek 31 lipca, w okolicy jednego z wejść na plażę, policjanci interweniowali, gdy dwie osoby jadące jedną hulajnogą przewróciły się.

– 31 lipca w godzinach wieczornych sopoccy policjanci zostali powiadomieni o wypadku, do którego doszło na drodze rowerowej w okolicy wejścia na plażę nr 20. Z informacji przekazanej przez operatora numeru 112 wynikało, że mężczyzna, jadąc z dzieckiem na hulajnodze, przewrócili się i doznali obrażeń. Rannymi na miejscu zajęli się ratownicy medyczni, natomiast policjanci drogówki, wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia, wstępnie ustalili, że nietrzeźwy ojciec przewoził na hulajnodze 11-letniego syna. W pewnym momencie podczas zjazdu z utwardzonej drogi rowerowej i wjazdu na piaszczystą plażę 45-letni turysta z Konina stracił panowanie nad hulajnogą i z synem wywrócili się. W wyniku upadku obaj doznali obrażeń i z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu oraz urazów wewnętrznych trafili do szpitala. Badanie trzeźwości wykazało u ojca 1 promil alkoholu – relacjonuje Pomorska Policja.

Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego wypadku i apelują o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym.

– Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego wypadku i apelują o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym – przypominają policjanci.

Z hulajnogi mogą korzystać osoby:

– w wieku 10-18 lat, które posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T,
– powyżej 18 lat – bez uprawnień,
– w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku:

– Jezdnia – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
– Chodnik lub droga dla pieszych – dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
– Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in.:

– kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
– ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
– przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
– jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
– czepiania się pojazdów,
– jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
– ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruchu, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Źródło: Policja Pomorska