Piknik wojskowy w Pasłęku w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego

2023-08-11 17:00:00(ost. akt: 2023-08-14 13:15:29)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: 9BBKPanc.

Silna Biało-Czerwona — to hasło tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego, które rozpoczną się już 12 sierpnia. W 70 polskich miejscowościach odbędą się pikniki wojskowe, jeden z nich zaplanowano w Pasłęku.
Na terenie całej Polski odbędzie się blisko 70 pikników wojskowych, podczas których prezentowane będzie indywidualne wyposażenie żołnierza oraz sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego.

— Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Wojska Polskiego będzie 15 sierpnia i defilada w Warszawie. — O 14:00 rozpoczynamy defiladę. W defiladzie uczestniczyć będą żołnierze wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych. Będzie także pokaz nowoczesnego sprzętu, więc będą czołgi Abrams, będą czołgi K2, będą bojowe wozy piechoty Borsuk — zapowiada Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Jak przekazuje Ministerstwo Obrony Narodowej, podczas defilady będzie można zobaczyć ponad 2 tysiące żołnierzy i aż 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nie zabraknie także pokazu kunsztu polskich pilotów, którzy na polskim niebie zaprezentują aż 92 statki powietrzne, m.in. FA 50, F-16 i bezzałogowce.

— 15 sierpnia i wszystkie towarzyszące pikniki będą pokazem siły jedności, tego wszystkiego, co dzieje się przy granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie to ważne wydarzenie dla nas wszystkich. Pokazujące, że Polacy stoją murem za polskim mundurem. Pokazujące, że żołnierze Wojska Polskiego są świetnie wyszkoleni, że dysponują nowoczesną bronią. Zachęcam wszystkich, żeby przyjechać do Warszawy i uczestniczyć w defiladzie, żeby obserwować żołnierzy. Następnie, żeby uczestniczyć w piknikach, w 70 miejscowościach w całej Polsce — przekazuje minister Błaszczak.

Piknik wojskowy w Pasłęku


Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbędą się cztery pikniki wojskowe. Pierwszy w sobotę 12 sierpnia w Giżycku, kolejny w niedzielę 13 sierpnia w Lubawie, w poniedziałek 14 sierpnia w Pasłęku (Park Ekologiczny, ul. Partyzantów) i ostatni — 15 sierpnia w miejscowości Stare Juchy.

Piknik wojskowy w Pasłęku. Program


Wydarzenie w Pasłęku o godzinie 10:00 rozpocznie msza święta w kościele bł. Jerzego Matulewicza, następnie wojska przemaszerują do Parku Ekologicznego przy ul. Partyzantów, gdzie o 11:15 zaplanowano uroczysty apel.

Wojskowy piknik w Pasłęku rozpocznie się oficjalnie o godzinie 12:00 i potrwa do 18:00. W programie pokaz wyszkolenia żołnierzy oraz sprzętu wojskowego, a także występy artystyczne. Nie zabraknie też tradycyjnej wojskowej grochówki przygotowanej przez wojskowych kucharzy, na którą zaprasza starosta elbląski Maciej Romanowski.

Fot. Starostwo Powiatowe w Elblągu