Operacja 1001 Frombork: 50-lecie zakończenia wielkiej harcerskiej akcji już za nami [ZDJĘCIA]

2023-08-14 09:13:32(ost. akt: 2023-08-14 09:37:21)
Zdjęcie wykonane podczas obchodów 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork

Zdjęcie wykonane podczas obchodów 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork

Autor zdjęcia: FB: Hufiec ZHP Braniewo

Operacja 1001 Frombork rozpoczęła się w 1966, a zakończyła w 1973 roku. W ciągu tych siedmiu lat we Fromborku aktywnie działało niemal 30 tysięcy harcerzy i harcerek. Uczestnicy Operacji 1001 Frombork spotkali się w mieście Kopernika, by uczcić 50-lecie jej zakończenia.
Liczby mówią same za siebie, skala Operacji była ogromna — w ciągu siedmiu lat we Fromborku aktywnie działało niemal 30 tysięcy harcerzy i harcerek. Operacja 1001 Frombork była akcją Związku Harcerstwa Polskiego. Rozpoczęła się w roku 1966 i zakończyła w 1973, w tym roku uczczono 50. rocznicę jej zakończenia.

— Celem Operacji 1001 Frombork była pomoc w odbudowie zniszczonego wojną miasta, a także przygotowanie Fromborka do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. W ramach Operacji 1001 Frombork przez siedem lat harcerze ze szkół budowlanych pracowali przy odbudowie miasta, w ramach praktyk, w okresie wakacji. Zieleń w mieście dbali harcerze szkół leśnych, za to pozostali prowadzili usługi gastronomiczne, hotelarskie, medyczne, łączności, ślusarskie, stolarskie czy radiowo-telewizyjne. Były też koncerty, podczas których występowały harcerskie zespoły artystyczne — wyjaśnia komendantka Hufca ZHP Braniewo, Katarzyna Pawlicka.

— 2391 instruktorów i harcerzy za swoją pracę trwającą co najmniej trzy turnusy otrzymało najwyższe wyróżnienie, czyli tytuł Honorowego Obywatela Fromborka. Dziś najmłodsi uczestnicy Operacji mają już dorosłe dzieci, a ci najstarsi — zapewne wnuki i prawnuki. Od zakończenia akcji mija w tym roku 50 lat, czas więc się spotkać i powspominać dni młodości. Właśnie takie spotkanie pragniemy zorganizować w dniach 11-13 sierpnia — zapowiadała Katarzyna Pawlicka.

I udało się — obchody 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork już za nami. Uroczystości rozpoczęły się apelem, w którym uczestniczyli Honorowi Obywatele — uczestnicy Operacji 1001 Frombork, lokalni samorządowcy, harcerze, instruktorzy i seniorzy ZHP oraz mieszkańcy miasta.

Później uczestnicy wydarzenia przeszli na plac Górników — tam odbyło się jego oficjalne otwarcie, złożono również kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Były też koncerty. Na scenie wystąpił między innymi zespół Retro Voice, który przekazuje: — Starannie dobraliśmy repertuar, aby wspólnie móc się bawić z uczestnikami jubileuszu. Cóż to za wspaniała publiczność ci harcerze z lat minionych. Wspólne śpiewanie szant, piosenek biesiadnych, "żelaznego" repertuaru polskich hitów z lat 60. i 70. minionego wieku oraz ever greenów światowych. Półtorej godziny wspólnej, wspaniałej zabawy. Był to koncert wyjątkowy!

W ramach obchodów odbywały się międzypokoleniowe pełne wzruszających i pouczających historii spotkania, wspólne zwiedzanie Fromborka, ognisko i koncert organowy.

— Były pierwsze spotkania, łzy wzruszenia, potańcówka, wieczorne spacery, ożyły wspomnienia oraz odnowiły się dawne przyjaźnie — przekazywały władze miasta.

Ostatni dzień Zlotu Honorowych Obywateli Fromborka zakończył się przekazaniem iskierki przyjaźni na dziedzińcu Wzgórza Katedralnego.

— Było cudownie, uczestnicy operacji i Honorowi Obywatele szczęśliwi i proszą o jeszcze — mówi z uśmiechem Katarzyna Pawlicka, komendantka Hufca ZHP Braniewo. — Młodzi harcerze patrzyli na naszych Honorowych Obywateli z podziwem, podczas wspólnych ognisk z uczestnikami Operacji 1001 Frombork, młode pokolenie słuchało z zaciekawieniem ich opowieści, zbierali od nich autografy. Postawiliśmy sobie za cel podczas organizacji tej imprezy, żeby zintegrować ze sobą młodsze i starsze pokolenie i ten cel został osiągnięty — dodaje pani Katarzyna.