W prognozach tydzień tropikalnych nocy. Co przyniesie pogoda?

2023-08-14 16:30:52(ost. akt: 2023-08-14 17:13:21)

Autor zdjęcia: gov

Do końca tygodnia, z drobnymi przerwami czekają nas tropikalne noce. Mówi się o nocy tropikalnej, kiedy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C — powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Nadchodząca noc z poniedziałku na wtorek praktycznie w całym kraju będzie tropikalna. W większości kraju temperatura nie spadnie poniżej 20 st. C. Jedynie na Podlasiu będzie od 16 do 17 st. C i około 18-19 st. C nad morzem.

Według synoptyków taka sytuacja nie sprzyja dobremu samopoczuciu.
— To, że na Warmii i Mazurach czy na Podlasiu nie będzie nocy tropikalnej, to nie oznacza, że nie będzie tam bardzo dużego "stresu termicznego" czyli obciążenia ciepłem dla naszego organizmu i w związku z tym będzie się źle wypoczywać — zaznaczył Walijewski.

Biometeorolodzy uważają bowiem, że jeżeli temperatura minimalna nocą nie spada poniżej 18 st. C, to wtedy jest duży problem, żeby wypocząć. — Nie regenerujemy się, a jak widać praktycznie w całym kraju, ta temperatura będzie powyżej 18 st. C — dodał.

— To jest duże obciążenie dla organizmu, tym bardziej że po tej gorącej nocy, we wtorek temperatura maksymalna wyniesie do 35 st. C, a niewykluczone, że może być więcej — podkreślił.

Pogoda w Elblągu


Według prognoz zagrożeń meteo dostępnej na stronie IMGW, upały do Elbląga, Braniewa i powiatów elbląskiego i braniewskiego dotrą we wtorek 15 sierpnia i mogą towarzyszyć nam co najmniej do soboty.

We wtorek temperatury przekroczą 30 stopni, gorąco będzie przez cały dzień. Upały towarzyszyć nam będą również w środę, chociaż temperatura nieco spadnie.

Wtorek, 15 sierpnia
Fot. meteo.imgw.pl
Wtorek, 15 sierpnia

PAP, red.