Już w sobotę przysięga żołnierzy WOT. Żołnierze zapraszają braniewian i gości do odwiedzenia jednostki

2023-08-17 09:17:27(ost. akt: 2023-08-17 11:28:38)

Autor zdjęcia: 4 W-M BOT

W sobotę 19 sierpnia o godz. 10.00 na terenie jednostki wojskowej w Braniewie przy al. Wojska Polskiego 7 odbędzie się uroczysta przysięga żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zakończą szkolenie podstawowe pod hasłem „Wakacji z WOT”. Ponad 120 ochotników z regionu tym samym rozpocznie służbę w wojsku.
W Braniewie przysięgę złoży ponad 120 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To drugie w tym roku szkolenie podstawowe na Warmii i Mazurach pod hasłem „Wakacje z WOT”, skierowane głównie do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy po przysiędze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach — w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.

Będzie to święto całej lokalnej społeczności. Dlatego też żołnierze 43 Braniewskiego Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie zapraszają braniewian i gości – w ramach dnia otwartych koszar – do odwiedzenia jednostki przy Alei Wojska Polskiego 7. Braniewscy terytorialsi zaprezentują sprzęt i uzbrojenie, jakie posiadają na swoim wyposażeniu. Będzie też okazja do porozmawiania z żołnierzami o ich służbie, zasadach wstąpienia do wojska i całym procesie szkoleniowym.


4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” jest jedną z osiemnastu brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Realizuje zadania w wyznaczonych rejonach odpowiedzialności, zapewniając utrzymanie stałej gotowości mobilizacyjnej i bojowej, wsparcie bezpieczeństwa publicznego oraz pomoc społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych we współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej, oraz służbami wyspecjalizowanymi w niesieniu pomocy. 4W-MBOT jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Liczy około 3500 żołnierzy.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na ilość chętnych do służby wojskowej w WOT. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy.

kpr. Sabina Mazurek