Nowy Piekarczyk w Elblągu? Czy to ten kostium kosztował kilka tysięcy złotych?

2023-08-27 12:27:22(ost. akt: 2023-08-27 12:36:22)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel / Miasto Elbląg

O tym, że miasto zamówiło nowy kostium Piekarczyka i ile kosztował, informowaliśmy już w czerwcu. Teraz pora ocenić nowego Piekarczyka, czy straszy mniej niż starsza wersja?
Jak już udało nam się ustalić, miasto Elbląg posiada dwa kostiumy legendarnego Piekarczyka: letni i zimowy. Stroje Piekarczyka są intensywnie wykorzystywane od blisko dekady podczas najważniejszych wydarzeń miejskich, w tym m.in. Święta Chleba, Dni Elbląga, czy Dnia Dziecka i mocno się już zużyły, dlatego miasto postanowiło zainwestować w uniwersalny strój, którego koszt to prawie 6 tys. zł.

Wydaje nam się, że to właśnie najnowszego Piekarczyka można było spotkać podczas tegorocznego Elbląskiego Święta Chleba. Jak Wam się podoba? Czy Waszym zdaniem to była potrzebna inwestycja? Co prawda pojawiały się komentarze mieszkańców mówiące, że dotychczasowe maskotki nieco straszą, ale były też takie głosy, że skoro bohater elbląskiej legendy był człowiekiem, to po co w ogóle inwestować w wielką sztuczną głowę?

Według legendy — przypomnijmy — w 1521 roku Krzyżacy postanowili napaść na Elbląg. A kiedy chcieli wedrzeć się na teren miasta, dzielny Piekarczyk przeciął swoją piekarską łopatą grube sznury, na których wisiała dębowa krata znajdująca się w bramie. Sznury zaczęły pękać i krata w końcu osunęła się na dół. Dzięki temu Krzyżacy odstąpili od murów miasta. Piekarczyk stał się symbolem Elbląga, a jego podobizna zdobi tutejszą Starówkę. Rzeźba stanęła tuż obok Bramy Targowej 30 września 2006 roku. Autorem mierzącego 160 centymetrów pomnika jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska.


Fot. Ryszard Biel
Czy podoba Ci się nowy kostium Piekarczyka?
pokaż wyniki »