Dzwoni pracownik urzędu skarbowego? To może być oszust! Ministerstwo Finansów ostrzega

2023-08-28 17:06:31(ost. akt: 2023-08-28 17:09:01)

Autor zdjęcia: MF/gov.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników urzędów skarbowych i wykorzystują oznaczenie numeru infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.
To próby wyłudzenia danych o rachunkach bankowych podatników — wyjaśnia Ministerstwo Finansów. — Osoby podające się za „urzędników skarbowych” telefonują z numeru oznaczonego cyframi 801 055 055 w związku z rzekomym niepłaceniem podatku przez pracodawcę podatnika. W trakcie rozmowy próbują uzyskać informację o uzyskiwanym wynagrodzeniu za pracę i numerze rachunku bankowego podatnika, na który jest ono wypłacane.

Krajowa Informacja Skarbowa i urzędy skarbowe nie prowadzą takiej telefonicznej weryfikacji rozliczeń pracodawców i nie zbierają w ten sposób informacji o dochodach podatników.

W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych np. do logowania konta bankowości internetowej, należy podjąć następujące kroki: jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, zmienić hasło do bankowości internetowej, jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt na najbliższym komisariacie policji.