Tak wygląda park kuracyjny przy ul. Spacerowej w Krynicy Morskiej po rewitalizacji. Jest nowa fontanna, alejki z ławkami i podświetlane wodospady [ZDJĘCIA]

2023-09-06 10:03:03(ost. akt: 2023-09-06 11:24:41)

Autor zdjęcia: EG

W lipcu 2023 roku dobiegły końca prace związane z modernizacją historycznego parku kuracyjnego w Krynicy Morskiej przy ul. Spacerowej. Wybudowano nową fontannę z kolorowymi dyszami i podświetlane wodospady. W parku pojawiły się też alejki z ławkami. Inwestycja objęła także modernizację dwóch przyległych ulic: Bałtycką i Metalowców. Koszt całego przedsięwzięcia to 6,5 mln zł.
Park kuracyjny jest jednym z najważniejszych zabytków Krynicy Morskiej. Objęty jest ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie można odpoczywać w cieniu starodrzewu i podziwiać jeden z pomników przyrody, czyli dąb szypułkowy „Benek”. W centrum znajduje się fontanna, gdzie można przysiąść i odpocząć w relaksującym szumie wody spływającej z otaczającej park kaskady. Uroki nowej fontanny można podziwiać nie tylko w ciągu dnia, ale zwłaszcza wieczorową porą, kiedy to fontanna zamienia się w barwne świetlne wodno – parowe widowisko.

Park kuracyjny przy ulicy Spacerowej w Krynicy Morskiej to jeden z ważniejszych zabytkowych obiektów miasta. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Został zaprojektowany zgodnie z kanonami włoskiej sztuki ogrodowej. Wytyczono wypoziomowane tarasy, zbudowano kamienne skarpy i kamienne schody, które prowadziły do hotelu Belvedere. W parku znajdowały się opisane i oznaczone liczne rośliny przywiezione do Krynicy Morskiej z różnych, często odległych zakątków świata. Z tego też powodu park określano mianem Wyspy Ogrodów. Niestety w ostatnich latach park kuracyjny w Krynicy Morskiej został zaniedbany, stąd pomysł na jego rewitalizację, która ma za zadanie ponownie ożywić to miejsce.