35 lat Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu [ZDJĘCIA]

2023-09-08 14:50:46(ost. akt: 2023-09-09 08:50:29)

Autor zdjęcia: EG

— Te 35 lat minęło jak jeden dzień. Były to lata wypełnione dziećmi, które urodziły się w naszym szpitalu, ich rodzicami witającymi ich na świecie, setkami tysięcy leczonych u nas pacjentów i niepokojącymi się o ich los bliskimi. Na ten dzień składają się też tysiące historii ludzi zatrudnionych w największym zakładzie pracy w Elblągu — mówiła podczas uroczystej gali z okazji 35-lecia WSZ dyrektorka placówki Elżbieta Gelert.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu rozpoczął swoją działalność w czerwcu 1988 roku. Jest największą placówką ochrony zdrowia w mieście oraz największym szpitalem podległym Zarządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W piątek 8 września w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbyła się gala podsumowująca 35 lat działalności placówki.

To już 35 lat

Historia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego rozpoczęła się w lutym 1972 roku. To wtedy zapadła decyzja o wybudowaniu w silnie rozwijającym się przemysłowo mieście nowego szpitala, który miał pomieścić 600 łóżek. Na lokalizację nowego szpitala władze Elbląga wytypowały niezagospodarowany teren leżący u zbiegu ulic: Marymonckiej, Kościuszki i Armii Czerwonej (obecnie Królewiecka). Budowa ruszyła w 1973 r., a w lutym 1975 r. odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego.

27 czerwca 1988 r. w szpitalu uruchomiona została izba przyjęć, dwa dni później szpital przyjął pierwszych pacjentów. Z początkiem lipca ruszył też blok operacyjny. 18 lipca działalność rozpoczęła ginekologia i położnictwo. Pierwszego dnia na nowym oddziale urodziło się dziewięcioro dzieci. Do końca roku 1988 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym uruchomionych zostało w sumie 15 oddziałów.

— Przez 35 lat działalności Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu budował swoją tożsamość i rozpoznawalność w środowisku medycznym. Historia szpitala jest pisana nie tylko pracownikami, ale również losami tysięcy leczonych tu pacjentów. Z biegiem lat pewne fakty tracą na znaczeniu, a inne zyskują. To, co kiedyś wydawało się ważne i przełomowe poszło w zapomnienie, a z pozoru drobne niedoceniane zdarzenia okazały się zwiastunami zmian — mówiła podczas gali jubileuszowej dyrektorka WSZ Elżbieta Gelert, która już od 25 lat zarządza tą placówką.


Statystyki

Jeszcze w 1991 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym leczono około 13 tys. pacjentów rocznie, zatrudnionych było około 1800 pracowników w tym 188 lekarzy i 660 pielęgniarek i położnych, wykonywano około 5 tys. zabiegów operacyjnych, funkcjonowało 15 oddziałów.

Dziś po 35 latach działalności Wojewódzki Szpital Zespolony świadczy specjalistyczną opiekę w 22 oddziałach, dysponuje 600 łóżkami, leczy rocznie około 35 tys. pacjentów, udziela rocznie 35 tys. porad w szpitalnym oddziale ratunkowym i 60 tys. porad specjalistycznych. Szpital zatrudnia obecnie 1638 pracowników, w tym 352 lekarzy oraz 697 pielęgniarek i położnych i wykonuje rocznie ponad 15 tys. zabiegów.

— Te dane pokazują, jak kolosalna dokonała się zmiana. Wymagała ona przede wszystkim współpracy wielu ludzi i podmiotów oraz sprawnego zarządzania. Te 35 lat minęło jak jeden dzień. Były to lata wypełnione dziećmi, które urodziły się w naszym szpitalu, ich rodzicami witającymi ich na świecie, setkami tysięcy leczonych u nas pacjentów i niepokojącymi się o ich los bliskimi. Na ten dzień składają się tysiące historii ludzi zatrudnionych w największym zakładzie pracy w Elblągu. Różne były koleje losu — obok sukcesów pojawiały się niepowodzenia i niewykorzystane szanse, ale od samego początku naszemu szpitalnemu środowisku towarzyszyło przekonanie, że musimy i chcemy się rozwijać, bo mamy wspólny cel. Tym celem zawsze był i jest oczywiście pacjent — wskazywała Elżbieta Gelert.

— Śmiało możemy powiedzieć, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jest nowoczesną i dobrze wyposażoną placówką medyczną konkurencyjną w stosunku do innych i często wybieraną nie tylko przez mieszkańców naszego powiatu czy województwa warmińsko-mazurskiego. Gdy popatrzymy na Polskę i nasze społeczeństwo gdzie widzimy wiele emocji i podziałów, to zobaczymy, jak łatwo przegrywa racjonalność, która jest niesamowicie istotna w dobie zmieniających się uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. My jako placówka ochrony zdrowia mamy pełną świadomość, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I właśnie dlatego od 35 lat wszelki decyzje i działania opieramy o fundamentalną dla nas wartość, jaką jest racjonalność — podsumowała dyrektorka WSZ w Elblągu.