We Fromborku odbędzie się koncert z cyklu "Wielcy Polacy" poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Gdzie odebrać bezpłatne wejściówki?

2023-09-11 08:13:22(ost. akt: 2023-09-11 08:34:07)
W Bazylice Archikatedralnej WNMP i św. Andrzeja we Fromborku odbędzie się koncert poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.

W Bazylice Archikatedralnej WNMP i św. Andrzeja we Fromborku odbędzie się koncert poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

W sobotę 23 września o godzinie 19:00 w Bazylice Archikatedralnej WNMP i św. Andrzeja we Fromborku odbędzie się koncert poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale warto zarezerwować miejsce, pobierając bezpłatne wejściówki.
W sobotę 23 września we Fromborku odbędzie się wyjątkowy koncert. Warmińska Kapituła Katedralna, której członkiem był Mikołaj Kopernik, poprzez organizację tego wydarzenia muzycznego składa hołd wielkiemu Astronomowi.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale warto zarezerwować miejsce, pobierając bezpłatne wejściówki: TUTAJ


Tytuł (koncertu) - Wielcy Polacy - Mikołaj Kopernik

1. Piotr Wijatkowski
ASTROLABIUM (2023)
Prapremiera dzieła
ASTROLABIUM cz. I - Kwadrant cz. II - Triquetrum cz. III - Astrolabium

„ASTROLABIUM na orkiestrę kameralną” to trzyczęściowa kompozycja instrumentalna. Poszczególne części utworu - Kwadrant, Triquetrum oraz Astrolabium - odnoszą się do nazw instrumentów astronomicznych, jakimi posługiwał się Mikołaj Kopernik. Urządzenia te skonstruował sam Kopernik według wzorów i opisów pozostawionych przez Ptolemeusza. Inspiracją do powstania dzieła była genialna myśl Kopernika, która pozwoliła mu zbudować rewolucyjną teorię, kwestionują ptolemejski, geocentryczny Wszechświat, przy użyciu tych samych narzędzi, którymi posługiwał się Ptolemeusz. Intencją kompozytora jest wzbudzenie refleksji nad wykorzystaniem narzędzi, instrumentów, czy kolejnych zdobyczy techniki do poznawania szeroko rozumianej prawdy.

Ponadto usłyszymy utwory innych kompozytorów:

2. Andrzej Panufnik - Suita Staropolska - Impressione

3. Wolfgang Amadeus Mozart - Vesperae Solennes de Confessore C-dur, KV 339, Laudate Dominum - Milena Lange, Impressione

4. Michał Lorenc - Prowokator – Ave Maria - Milena Lange, Impressione

5. Henryk Czyż - Canzona di Barocco - na orkiestrę smyczkową - Impressione

6. Henryk Mikołaj Górecki - Trzy Utwory w Dawnym Stylu - Impressione

7. Tadeusz Baird - Colas Breugnon- suita w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową z fletem - Impressione

8. Hans Zimmer - Interstellar – Suita z Filmu - Milena Lange, Impressione

9. Hans Zimmer - Incepcja – Time - Milena Lange, Impressione


Wykonawcy:
Warsaw Impressione Orchestra
Milena Lange: sopran
Piotr Wijatkowski: dyrygent / kompozytor
Laura Łącz: konferansjer

Czas trwania: około 77 min

Miejsce: Bazylika Archikatedralna WNMP i św. Andrzeja we Fromborku

*** Warsaw Impressione Orchestra - orkiestra symfoniczna założona w 2014 roku z inicjatywy Mileny Lange. Orkiestrę tworzą muzycy na co dzień współpracujący między innymi z takimi zespołami jak: Teatr Wielki Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia oraz wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Repertuar orkiestry obejmuje muzykę od baroku do współczesności (klasyczną, filmową, rozrywkową). Połączenie młodzieńczej energii z doświadczeniem wybitnych muzyków pozwala dostarczyć słuchaczom nadzwyczajnych wrażeń podczas koncertów. Szeroki repertuar i wysoki poziom artystyczny sprawiają, że orkiestra zapraszana jest na liczne koncerty i festiwale. Warsaw Impressione Orchestra ma na swoim koncie koncerty pod batutą takich mistrzów jak: Krzesimir Dębski, Maciej Niesiołowski, Ruben Silva, Piotr Wijatkowski, Tomasz Labuń, Jakub Zwierz, Bartosz Żurakowski i wielu innych. Warsaw Impressione Orchestra występowała między innymi w takich salach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, Sala Ziemi MTP w Poznaniu.

Fot. materiały organizatora