„Stara sukienka” – akcja wokół premierowej książki Sylwii Kubik

2023-09-23 12:00:00(ost. akt: 2023-09-22 13:43:01)
Przygotowania do akcji trwały prawie 2 tygodnie, efektem czego są zdjęcia, które można obejrzeć na profilu Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla

Przygotowania do akcji trwały prawie 2 tygodnie, efektem czego są zdjęcia, które można obejrzeć na profilu Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla

Autor zdjęcia: zdjęcia z FB Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla

Już 6 września miała swoją premierę najnowsza książka Sylwii Kubik – pisarki z Powiśla. Tym razem jest to „Spełnione marzenie” – drugi tom powieści „Pod obcym niebem”. Z tej okazji autorka przyszykowała taką akcję promocyjną, jakiej w świecie literatury jeszcze nie było.
Jeśli ktoś z was obserwuje social media Sylwii Kubik, to na pewno widział serię zdjęć i rolek przedstawiających autorkę w chuście i dawnym ubiorze, która, trzymając walizki w ręku, oczekuje na pociąg na peronie. Jednak to tylko część akcji „Stara sukienka” promującej jej najnowszą powieść. A to dlatego, że pisarka z Powiśla zaprosiła do współpracy również czytelniczki.

– Wszystko zaczęło się od mojego pomysłu na promocję „Spełnionego marzenia”. Wymyśliłam sobie, że zrobię zdjęcia oraz rolki w starym stylu. Pomysł bardzo się spodobał czytelniczkom, więc stwierdziłam, że zaproszę je do udziału w przebierankach stylizowanych na dawne czasy – można przeczytać w jednym z ostatnich postów na jej fanpage’u. Jak podkreśla Sylwia Kubik, dziewczyny bardzo entuzjastycznie podeszły do tego pomysłu. Ostatecznie do akcji zgłosiło się 25 kobiet, których zadanie również polegało na wykonaniu zdjęć w podobnej stylizacji, czarno-białych, i opublikowaniu ich na swoich social mediach w ramach promocji powieści „Spełnione marzenie”. – Powstało też mnóstwo rolek, relacji oraz plakatów motywujących do zakupu – dodaje autorka.

Dlaczego akurat taki pomysł na akcję? Jest on ściśle związany z fabułą dylogii „Pod obcym niebem”, która opowiada prawdziwą historię dziadków autorki: Lucjanie i Mariannie. Pierwszy tom rozgrywa się w latach 1939-1941, gdzie oboje poznają się na robotach u Bauera i tam pracują, natomiast akcja drugiego tomu toczy się w latach 1945-1961, czyli w momencie gdy przyjeżdżają do Polski i rozpoczynają tu swoje życie, najeżone licznymi trudnościami. Sylwia zaznacza, że jest to dla niej bardzo ważna powieść, dlatego poprzez swoją akcję „Stara sukienka” chciała oddać emocje i przeżycia swojej babci Marianny zarówno w robotach, jak i po powrocie do Polski.

Zdjęcia z akcji, które można zobaczyć u Sylwii Kubik, są przepełnione powagą czy wręcz smutkiem. Jeśli jednak chodzi o same przygotowania, to zdecydowanie do smutnych one nie należały. Czytelniczki, które brały udział w akcji, fotografowały się w różnych miejscach – zarówno na peronie, przy stodole, jak i w piwnicy – a niektóre z nich ze swoimi rekwizytami przemierzały nawet całe miasto i spotykały się z rozbawionymi spojrzeniami mieszkańców. – Przygotowania trwały prawie dwa tygodnie. Śmiechu i dobrej zabawy było mnóstwo. Dziękuję wszystkim i każdej z osobna za udział w akcji. Jesteście niesamowite i bardzo wam dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas – pisze Sylwia Kubik w swoim poście.
Chociaż akcja „Stara sukienka” dopiero się skończyła, to pisarka nie spoczywa na laurach. Już 27 września ukaże się jej nowa powieść „Noc na Alasce” i przygotowania do akcji promocyjnych trwają. Tym razem czytelniczek zgłosiło się jeszcze więcej, gdyż spodobała im się atmosfera i integracja towarzysząca promocji powieści „Spełnione marzenie”.

A tymczasem zachęcamy do obejrzenia wszystkich zdjęć z akcji „Stara sukienka” na fanpage’u Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla.
Agata Tupaj
Fot. zdjęcie z FB Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla

Fot. zdjęcie z FB Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla