Trzecia Droga w Elblągu. Szymon Hołownia przedstawił „jedynkę” z okręgu elbląskiego. To Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic

2023-09-12 15:42:47(ost. akt: 2023-09-12 18:27:52)
Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050, przyjechał do Elbląga, aby przedstawić kandydata do Sejmu, który startuje z listy KKW Trzecia Droga PSL – PL2050.
Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic jest elbląską „jedynką” do sejmu z listy Trzeciej Drogi. Jak twierdzi, z Elblągiem jest związany od dzieciństwa i bardzo często bywa w naszym mieście. Jego dziadkowie mieszkali w miejscowości Bągart koło Dzierzgonia, ma też rodzinę ze strony ojca, która mieszka w Elblągu.

— Sprawy Elbląga są mi bliskie, jestem z Elblągiem związany i od wczesnego dzieciństwa w Elblągu i Dzierzgoniu spędzałem bardzo dużo czasu — mówił burmistrz Kisielic.

Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy dla mieszkańców Elbląga jest dokończenie inwestycji związanej z budową kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej i zakończenie jej w elbląskim porcie.

Rafał Ryszczuk jest nauczycielem, polonistą, historykiem, a od 2014 roku jest burmistrzem Kisielic w powiecie iławskim i jak twierdzi, nigdzie nie ucieka, a chce podążać Trzecią Drogą, żeby zwiększyć rolę samorządów w Polsce. Do Sejmu chce pójść z trzema postulatami. Są to: szkolny pakiet podstawowy dla równego startu, pedagog i psycholog w każdej szkole, płaca nauczyciela: minimum średnia krajowa gwarantowana przez budżet państwa.

— Gmina Kisielice słynie z odnawialnych źródeł energii — mówił Rafał Ryszczuk, podkreślając, że inwestycje w zieloną energetykę zainicjowały poprzednie władze samorządowe. Opowiadał o 60 turbinach wiatrowych (potocznie: wiatrakach) działających gminie Kisielice, generujących 108 megawatów energii. Pochwalił się też ciepłownią na biomasę, dzięki której gmina ma tanią energię.

Kisielice to gmina, która jest energetycznie samowystarczalna; w 2014 roku Komisja Europejska przyznała jej nagrodę ManagEnergy 2014, czyli najlepszego menadżera energii.