Inicjatywa na piątkę z plusem! Za nami "I Forum Inicjatyw Młodzieżowych: Młodzież w działaniu"

2023-09-13 14:02:12(ost. akt: 2023-09-13 13:56:31)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Za nami "I Forum Inicjatyw Młodzieżowych: Młodzież w działaniu", którego inicjatorem było Stowarzyszenie Braniewski Instytut Rozwoju. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego.
Jak przekazują organizatorzy wydarzenia, działania Forum skierowane było do młodzieży reprezentującej różne środowiska — rady młodzieżowe, samorządy szkolne, grupy wolontariackie, młodzieżowe grupy inicjatywne, oraz młodzież zaangażowana w działania sejmików z terenów gmin i powiatów pogranicza, oraz gmin ościennych województwa warmińsko-mazurskiego.

— Celem wydarzenia było wypracowanie modelu sieci współpracy młodzieżowej, edukacja, wspólne uczenie się jak wspierać i wdrażać inicjatywy młodzieżowe. Było inspirująco, kreatywnie oraz twórczo. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz integracjach animacyjnych — przekazuje Stowarzyszenie Braniewski Instytut Rozwoju.

Podczas pierwszego dnia odbyły się: minidebata Word Cafe — malarstwo intuicyjne "Dialog — Integracja — potrzeby — zasoby", warsztat "Dialog w integracji — integracja w dialogu" i warsztat "Skrojeni na miarę — zasoby i potrzeby w mojej okolicy".

Dzień drugi rozpoczął miniprzerywnik integracyjny realizowany w formie kopert słownych "W poszukiwaniu własnego Ja". Następnie na uczestników wydarzenia czekał warsztat "Równość" oraz karty "Żywioły", które pomagają w procesie, w którym skupiamy się na diagnozowaniu i nazywaniu elementów rzeczywistości grupy, odnalezieniu przyczyn dla tego, co w niej nie działa, i wzmocnieniu tych elementów, które się sprawdzają. — Żywioły nadają tej rzeczywistości świadomość i celowość działań w miejsce wcześniejszej ich przypadkowości — wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Zwieńczeniem dnia drugiego był warsztat "Wzmacnianie tożsamości lokalnej" oraz karty "Drzwi do Ja", będące bardzo silnym i wieloznacznym symbolem. — Symbolem zatrzymania się, symbolem procesu przechodzenia przez…? Przez to co ważne, co czasem wymaga wysiłku, a czasem przychodzi lekko. Drzwi są symbolem otwierania i zamykania. Pracując z symbolem drzwi, możemy nawiązywać do różnych działań, które w sposób metaforyczny odzwierciedlają to, co może towarzyszyć procesom rozwoju i zmiany — tłumaczy Braniewski Instytut Rozwoju.

Organizatorzy "I Forum Inicjatyw Młodzieżowych: Młodzież w działaniu" zaznaczają: — Tematy były różnorodne, ale i niełatwe. Pracowaliśmy warsztatowo w zespołach, a niektórzy znaleźli też czas na efektywną relaksację i integrację. Dziękujemy za przybycie gościom z Węgorzewa, Olsztyna, Warszawy, Olsztynka, Braniewa, Srokowa, Gminy Lelkowo, Gminy Braniewo, Młodzieżowych grup Ochotniczej Straży Pożarnej z Braniewa oraz Fromborka.

INSPIRUJĄCE ROZMOWY


— Zawsze warto podejmować różną aktywność w swoim życiu i nie można poddawać się przeciwnościom dnia codziennego. Wyznaczanie sobie celów, spełnianie marzeń czy zdobywanie wiedzy świadczy tylko o tym, że jesteśmy świadomi własnych potrzeb i dążymy do ich realizacji, jest to doświadczenie, które jest nam potrzebne, by rozwiązać niejedną przeszkodę i pójść do przodu dalej — powiedziała do młodzieży Lidia Czerniewicz, wiceburmistrz Węgorzewa.

— Młodzi mówią do nas o swoich marzeniach, potrzebach, problemach. My jako dorośli i tak po swojemu interpretujemy ich słowa. Musimy postawić sobie za cel, aby Interpretacje wypowiedzi zamienić na słuchanie młodzieży — to klucz do lepszej komunikacji i wspólnej pracy związanej z potrzebami młodego pokolenia — podkreślał Wojciech Wakieć, prezes Stowarzyszenia Braniewski Instytut Rozwoju.

— Bardzo fajna inicjatywa. Poznałem dużo fajnych osób o podobnym myśleniu, czy podejściu. Warsztaty jak zawsze z Kacprem, Michałem oraz Karoliną — podsumowuje wydarzenie Wojtek, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie. — Jeżeli chodzi o dorosłych, naprawdę fajnie mi się z nimi współpracowało i super była rozmowa — jak równy równemu. Powiem szczerze, jak rozmawiałem z wieloma osobami, to mówili, że pierwszy raz ktoś ich zaprosił na taką inicjatywę i plusem jest, że głównym tematem są oni sami. Oceniam to przedsięwzięcie na piątkę z plusem.

— Forum Inicjatyw Młodzieżowych było spotkaniem młodzieży z różnych grup wiekowych z samorządowcami. Wspólnym celem było zrozumienie się nawzajem oraz poznanie potrzeb młodych ludzi. Dzięki spotkaniu mogliśmy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebuje młodzież oraz mogliśmy poznać przemyślenia dorosłych na ten temat. Dzięki przedstawieniu swoich pomysłów na kartce oraz swobodnej dyskusji wypracowaliśmy rozwiązania, na których każdy skorzysta. Było super — puentuje jeden z członków Powiatowej Rady Młodzieżowej.

Fot. materiały organizatora

Fot. materiały organizatora

Fot. materiały organizatora