Konferencja Gospodarcza Elbląg'23: Andrzej Śliwka z tytułem Człowiek Roku 2023 Dziennika Elbląskiego

2023-09-22 08:00:00(ost. akt: 2023-09-25 14:55:02)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

— W ostatnim czasie zrobiła się moda na Elbląg, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie grono ludzi, którzy są żywo zainteresowani tym, żeby w regionie zaczęło się dziać dobrze — mówił we wtorek w Elblągu Andrzej Śliwka. Wiceminister aktywów państwowych został Człowiekiem Roku 2023 Dziennika Elbląskiego.
To pierwsza taka nagroda w ponad 22-letniej historii Dziennika Elbląskiego. Podczas Konferencji Gospodarczej Elbląg’23 redaktor naczelny Maciej Matera wręczył statuetkę Człowiekowi Roku 2023.

— Nagrodę będziemy wręczać osobom, które naszym zdaniem w szczególny sposób zasłużyły się dla Warmii i Mazur, dla Rzeczpospolitej. Dziś po raz pierwszy trafi ona do naszego laureata — mówił we wtorek w Elblągu Maciej Matera, redaktor naczelny Dziennika Elbląskiego.

— To postać, którą w czasach gwałtownych zmian możemy docenić jako prawdziwego lidera. Pochodzi stąd, zna problemy Elbląga i okolic, ale ma też ambitne perspektywy rozwoju dla miast takich jak Iława, Bartoszyce, Morąg, Ostróda czy Braniewo. Wie, jak ważne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom przygranicznych terenów, zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Dlatego też podkreśla, że to w Polsce budowana jest najsilniejsza armia lądowa w Europie. Nasz laureat podkreśla, jak ważna była i jest jedna z największych w historii inwestycji północnej Polski – przekop Mierzei Wiślanej. Data jej otwarcia miała symboliczne znaczenie, bo było to w rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę. Inwestycja uniezależniła nasz dostęp do Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego od woli Rosjan, a w wymiarze gospodarczym ma ogromne znaczenie dla całego kraju. To również kwestia naszej suwerenności. Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej to przede wszystkim wielka szansa dla gospodarki regionu elbląskiego i dla portu elbląskiego, w którego plany modernizacji, a także utworzenia w Elblągu IV portu RP, nasz laureat jest zaangażowany. Z jego inicjatywy Rząd wyszedł wobec elbląskiego samorządu z propozycją dofinansowania portu kwotą do 100 mln zł — mówił o laureacie Maciej Matera.

I podkreślał: — Te wszystkie aktywności przekładają się na rosnące zainteresowanie miastem między innymi wśród potencjalnych inwestorów. Ale nasz laureat jest też blisko ludzi. To człowiek, dla którego sprawy tutejszych mieszkańców nie są obce. Chce, aby Polki i Polacy mieszkający w małych miejscowościach mieli takie same szanse i możliwości, jak Polki i Polacy mieszkający w większych miastach. Uważa, że inwestycje lokalne muszą być na pierwszym miejscu. Warto też wspomnieć interwencję laureata w sprawie planowanego zamknięcia Przedszkola nr 8 w Elblągu, kiedy zareagował na głosy zdesperowanych rodziców. Jako wiceminister wie także, jak ważna jest współpraca między samorządem i Rządem, a dzięki programom i funduszom możliwe są inwestycje strategiczne i lokalne bliskie mieszkańcom Elbląga i okolic, ale też Warmii i Mazur, które odpowiadają im potrzebom. Za tę konsekwencję w działaniu i pracę na rzecz Elbląga przyznajemy naszą nagrodę wiceministrowi aktywów państwowych Andrzejowi Śliwce.

— Chciałbym bardzo podziękować za tę wyjątkową nagrodę — przyznawaną po raz pierwszy przez Dziennik Elbląski. W ostatnim czasie zrobiła się moda na Elbląg, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie grono ludzi, którzy są żywo zainteresowani tym, żeby w Elblągu — w regionie, w powiecie elbląskim — zaczęło się dziać dobrze — przyznał, odbierając statuetkę, Andrzej Śliwka.

— Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w ramach wielu aktywności, jakie podejmowałem na przestrzeni ostatniego roku, byli w nie zaangażowani. Główny temat jest związany oczywiście z portem w Elblągu — to jest temat mojej działalności politycznej przez ostatni czas bardzo istotny — mamy bardzo dobrą propozycję, która — mam nadzieję — zostanie wysłuchana, bo wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby region elbląski się rozwijał i odbudował gospodarczo. Warto wspomnieć w tym miejscu o osobie, która od 1989 roku zabiegała o to, by taka inwestycja została zrealizowana — to pan poseł Leonard Krasulski — zaznaczał wiceminister aktywów państwowych i Człowiek Roku 2023 Dziennika Elbląskiego.

— Patrząc w przyszłość, zależy nam na tym, żeby w ramach wspólnoty ludzi dobrej woli realizować kolejne projekty, wspierać Elbląg i Ziemię Elbląską — i to się dzieje — mówił Andrzej Śliwka.

Relację z Konferencji Gospodarczej Elbląg'23 znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu Dziennika Elbląskiego.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KamilS #3111600 8 paź 2023 18:10

  Świetny człowiek i polityk! Może liczyć na mój głos!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Zibi #3111565 8 paź 2023 12:31

  Całkowicie sobie zasłużył na tą nagrodę tak jak i na wygraną w nadchodzących wyborach

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Paulina #3111474 4 paź 2023 21:15

  Bardzo mądry facet - miło się go słucha. Ma mój głos!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Jolanta #3111386 2 paź 2023 13:08

  Jest to człowiek, który zdecydowanie zasłużył na ten tytuł. Udowadnia to każdego dnia, Jest wart każdego, oddanego na niego głosu!

  odpowiedz na ten komentarz

 5. KasiaL #3111335 1 paź 2023 19:19

  w pełni zasłużył na tą nagrodę - odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu - może liczyć na mój głos!

  odpowiedz na ten komentarz