Elblążanie zapłacą mniej za ciepło? EPEC czeka na zatwierdzenie niższej taryfy

2023-09-26 13:43:45(ost. akt: 2023-09-26 13:47:40)
Ciepłownia Dojazdowa należąca do EPEC

Ciepłownia Dojazdowa należąca do EPEC

Autor zdjęcia: EPEC

Ceny ciepła w Elblągu mają szansę wkrótce spaść o ok. 2 proc. Wszystko uzależnione jest od tego,czy Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi nową niższą taryfę.
Mechanizm ustalania cen ciepła w Elblągu wyjaśnia Paulina Bartoszewska, dyrektor ds. finansowych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

— Co wpływa na cenę ciepła w Elblągu?

Paulina Bartoszewska: — Głównie paliwo — obecnie to połowa wszystkich kosztów. Na drugim miejscu jest energia elektryczna, a potem koszty remontów i konserwacji ciepłowni, płace pracowników, amortyzacja, podatki. Nasza Spółka prowadzi działalność koncesjonowaną i swój cennik przekłada do akceptacji Urzędowi Regulacji Energetyki. To oznacza, że zaplanowane w taryfie koszty muszą zostać sprawdzone i zatwierdzone przez Regulatora.

— Na początku września EPEC złożył do URE wniosek o zmianę taryfy. Jeśli zostanie zatwierdzona, ceny mogą spaść o ok. 2 proc. Jednocześnie zaznaczyliście, że spadek ceny ciepła ze strony EPEC stanowi aż -25 proc. Skąd taka zmiana?

PB:
— Nowa, niższa taryfa związana jest przede wszystkim ze spadkiem cen miału węglowego na rynku. W porównaniu z kosztami z poprzedniej taryfy to ponad 50 proc. mniej. Cały czas analizujemy rynek, by znaleźć najtańszego dostawcę węgla. Sugerowany przez nas spadek cen byłby większy, gdyby nie dwukrotny wzrost kosztów energii elektrycznej oraz pozostałych kosztów.

— Dlaczego jednak klienci zapłacą tylko ok. 2 proc. mniej, skoro EPEC ograniczyło koszty?

PB:— To wynika z charakterystyki systemu ciepłowniczego w Elblągu. W cenie ciepła dla klientów swój udział ma również nasz dostawca energii cieplnej – Energa Kogeneracja (EKO) – która pozostawiła swoje ceny na niezmienionym poziomie. EKO produkuje około 80 proc. ciepła w Elblągu.

— Czy wiadomo, kiedy nowa taryfa wejdzie w życie?

PB: — Tak naprawdę wszystko jest w rękach URE. Postępowania w sprawie nowych taryf trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Mamy nadzieję, że naszą taryfę uda się wprowadzić w życie jak najszybciej, by nasi odbiorcy już wkrótce mogli zobaczyć jej efekt na swoich fakturach.

EPEC jest właścicielem ciepłowni węglowej „Dojazdowa” o mocy 40 MW, co pozwala na pokrycie ok. 20 proc. zapotrzebowania na energię cieplną miasta Elbląg. Przedsiębiorstwo zatrudnia 175 pracowników.