Elbląg: Wspólnymi siłami uratowali Przedszkole nr 8

2023-09-29 12:02:17(ost. akt: 2023-09-29 09:30:43)
Dzięki rządowemu wsparciu zabytkowy obiekt zostanie gruntownie wyremontowany i będzie służyć kolejnym pokoleniom

Dzięki rządowemu wsparciu zabytkowy obiekt zostanie gruntownie wyremontowany i będzie służyć kolejnym pokoleniom

Autor zdjęcia: EG

Niemal 3,5 mln zł — takie dofinansowanie otrzymał Elbląg na remont zabytkowego budynku Przedszkola nr 8 w ramach rządowego wsparcia. Po otrzymaniu tej informacji rodzice dzieci uczęszczających do placówki mogli odetchnąć z ulgą. Udało się, przedszkole zostało uratowane. Ale walka o placówkę nie była łatwa.
W lutym — przypomnijmy — odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8. Wówczas poinformowano, że placówka będzie wygaszana ze względu na zły stan techniczny zabytkowego obiektu przedszkola, a budynek zostanie najprawdopodobniej sprzedany, gdyż jego remont nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Zapoczątkowało to batalię między rodzicami a władzami Elbląga o przetrwanie placówki. Widząc determinację rodziców, władze zmieniły narrację dotyczącą przedszkola — nie mówiono już o wygaszaniu a o remoncie budynku, na który miasto postanowiło pozyskać rządowe dotacje. Jednocześnie władze wciąż przekonywały rodziców, aby wypisali swoje dzieci z placówki ze względu na ich bezpieczeństwo.

Rodzice nie wierzyli jednak w zapewnienia dotyczące modernizacji przedszkola i aby uratować placówkę, założyli internetową zbiórkę na remont. Zebrane środki okazały się jednak niewystarczające. W międzyczasie rodzice próbowali szukać pomocy z każdej strony. Sytuacja wydawała się patowa aż do czasu, gdy głos w sprawie zabrał Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

Pukali do wielu drzwi

— Po zebraniu, na którym ogłoszono, że przedszkole będzie wygaszane, a my musimy szukać dla dzieci miejsc w innych placówkach, postanowiliśmy szukać pomocy, gdzie tylko się da. Napisaliśmy do wielu osób: elbląskich radnych, prezydenta, instytucji, firm, polityków... Niestety bez odpowiedzi. Co prawda sprawą zainteresowali się elbląscy radni: pani Banasiewicz, pan Kowszyński i pani Lisiewicz, ale tak naprawdę ich głos i zainteresowanie to było za mało — przekazuje jeden z rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8.

Rodzice napisali wiadomości z prośbą o interwencję do wielu lokalnych polityków, w tym m.in. do posłanki Moniki Falej, senatora Jerzego Wcisły i wiceministra Andrzeja Śliwki.

— Tak naprawdę tylko wiceminister Śliwka odpowiedział na naszą wiadomość i zainteresował się sprawą. Ale to nie było tak, że on od razu wskoczył, bo zobaczył, że jest jakaś akcja, na której może „zrobić sobie kampanię”, jak można było przeczytać w niektórych mediach. Oj, nie. To nie było tak. To my, rodzice, próbowaliśmy się z nim skontaktować na wiele sposobów, wierząc, że może nam pomóc. I dopiero po jakichś 2-3 tygodniach...

Cały artykuł o walce o Przedszkole nr 8 przeczytacie w najnowszym wydaniu Dziennika Elbląskiego.

Nasza gazeta jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień.
Grono Czytelników i Czytelniczek Dziennika Elbląskiego stale rośnie, co stanowi dla nas wyjątkowy powód do dumy. Mamy dla Państwa dobrą wiadomość — papierowe wydanie Dziennika Elbląskiego stało się tygodnikiem!

Dotychczas tradycyjne — papierowe wydanie Dziennika Elbląskiego mogliście nabyć Państwo wyłącznie w piątki, soboty i niedziele handlowe. Teraz wszystko się zmieniło, a Dziennik Elbląski dostępny jest w sprzedaży przez cały tydzień.

Listonosz dostarczy Dziennik Elbląski pod wskazany adres


Podpowiadamy, jak zamówić prenumeratę piątkowego wydania gazety, które pod wskazany adres dostarczy listonosz. Jak zamówić prenumeratę? Wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę Poczty Polskiej i poinformować w okienku, że chcecie wykupić prenumeratę Dziennika Elbląskiego, podać okres, na jaki chcecie ją wykupić i uiścić opłatę. Od tej pory listonosz będzie regularnie dostarczał Wam Dziennik Elbląski pod wskazany na poczcie adres.

Fot. Dziennik Elbląski


Zabrakło Dziennika? Daj nam znać!


Jeżeli w Twojej okolicy brakuje Dziennika Elbląskiego, poinformuj nas o tym, pisząc na adres gazeta@dziennikelblaski.pl, lub dzwoniąc, lub wysyłając SMS pod numer 505 766 681 lub 502 499 529.

Czytaj nas również w wersji elektronicznej


Dziennik Elbląski w tradycyjnej papierowej wersji nabyć można w salonach prasowych, kioskach, na pocztach i stacjach Orlen. Ale to nie wszystko. Po Dziennik Elbląski możecie Państwo sięgnąć również bez wychodzenia z domu, a to za sprawą elektronicznej wersji naszej gazety, która dostępna jest na stronie internetowej www.kupgazete.pl.

24 godziny i 7 dni w tygodniu czekamy również na Czytelników w naszym serwisie internetowym www.dziennikelblaski.pl — odwiedzając naszą stronę, możecie być Państwo pewni, że zawsze będziecie na bieżąco ze wszystkimi informacjami z Elbląga i okolic.